Kraje Afryki otrzymają pierwsze 50 tys. dawek „szczepionki” przeciwko wirusowi mpox, czyli choroby znanej dotąd pod nazwą małpia ospa; preparaty zostaną przekazane przez władze Korei Południowej – poinformowała w czwartek agencja AP za Afrykańskimi Centrami Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), agendą Unii Afrykańskiej.

„Szczepionki” otrzymają pracownicy służby zdrowia i mieszkańcy obszarów najbardziej dotkniętych zachorowaniami na mpox. Nie sprecyzowano, kiedy do Afryki dotrą pierwsze dostawy z Korei Południowej.

POLECAMY: Pandemiczne szczury uciekają z tonącego statku? – Odchodzi połowa kadry kierowniczej WHO

Mpox, znana wcześniej jako małpia ospa, to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, zaczynającą się na twarzy i rozprzestrzeniającą się na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne.

W 2022 roku w krajach afrykańskich odnotowano 202 przypadki zgonów na mpox. Na podstawie obserwacji przeprowadzonych w 13 państwach kontynentu oszacowano, że współczynnik śmiertelności wynosi aż 19,3 proc. W minionym tygodniu stwierdzono 51 przypadków mpox w Kongu, wirus stanowi duże zagrożenie także w Nigerii i Ghanie – powiadomił dyrektor CDC Ahmed Ogwell, cytowany przez AP.

POLECAMY: Robert Malone: Małpia ospa – Prawda kontra terroryzm

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że zacznie używać nowego terminu „mpox” jako nazwy dla małpiej ospy, i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, że poprzednia nazwa ma rasistowski i stygmatyzujący charakter

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version