Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury dotyczące znaków drogowych, które właśnie zostało opublikowane, zapowiada nadchodzące zmiany na polskich drogach. Wkrótce pojawią się zupełnie nowe znaki, a niektóre istniejące zostaną zmodyfikowane w celu poprawy ich czytelności i zrozumiałości dla użytkowników dróg.

Te zmiany mają na celu nie tylko wprowadzenie nowych znaków, ale także dostosowanie istniejących, aby lepiej służyły kierowcom, pieszym i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto zauważyć, że poprawa czytelności znaków może znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz ułatwienia poruszania się po sieci drogowej dla wszystkich użytkowników.

Od dziś nowe oznakowanie- jedno jest szczególnie ważne

Celem wprowadzonych zmian jest usystematyzowanie dotychczas stosowanego oznakowania na drogach oraz dostosowanie go do aktualnych przepisów z Prawa o ruchu drogowym.

Nowością będą tablice informacyjne z oznaczeniem nowych limitów prędkości, oznaczone jako znak D-39. Poprawiono grafiki przedstawiające te znaki, uwzględniając ograniczenia prędkości w obszarach zabudowanych, na autostradach oraz drogach ekspresowych. Te zmiany to odpowiedź na potrzeby producentów znaków oraz osób odpowiedzialnych za organizację ruchu. Dotychczasowy wzór nie adekwatnie odzwierciedlał obowiązujące przepisy, dlatego korekty stały się koniecznością.

Kierowcy wcześniej często mieli trudności z uniknięciem mandatu za nieprawidłowe parkowanie w okolicach znaków ograniczających miejsca postojowe. Nielegalne pozostawienie pojazdu groziło karą pieniężną w wysokości 100 złotych oraz dodaniem 1 punktu karnego do licencji. Nieznajomość zmian w oznakowaniu mogła także prowadzić do konsekwencji prawnych. Co więc dokładnie uległo zmianie w sposobie oznaczania miejsc parkingowych?

Inna będzie również zasada oznaczania postojów dla taxi. Początek miejsca przeznaczonego dla taksówek będzie wynikało ze znaku D-19 (postój taxi), a nie ze znaku D-20 (koniec postoju taxi). W rozporządzeniu jest także zapis o tym, że znak taxi powinien być dwustronny. Z jednej strony będzie znak D-19, a z drugiej D-20. Zmiany mają także ułatwić kierowcy ocenę odcinka zarezerwowanego na postój taksówek.

Kolejne modyfikacje dotyczą drogowskazów informujących o obiektach muzealnych i kulturalnych. Jeśli dana atrakcja znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na znaku będzie umieszczony symbol UNESCO.

Zmiany dotyczą znaków:

  • E-9 – „drogowskaz do muzeum”, 
  • E-10 – „drogowskaz do zabytku dobra kultury”, 
  • E-11 – „drogowskaz do zabytku przyrody”, 
  • E-22b – „obiekt na samochodowym szlaku turystycznym”, 
  • E-22c – „informacja o obiektach turystycznych”. 

Zmodyfikowane oznakowanie nie sprawia, że kierowcy muszą się czegoś uczyć na nowo. Choć nie są to duże zmiany, być może kierujący przynajmniej będą już wiedzieli, gdzie zaczyna się i kończy postój taksówek. Za parkowanie w tych miejscach można przecież dostać mandat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version