Amerykański magazyn „Time” uznał Wołodymyra Zełenskiego za człowieka roku, wskazując, że demonstruje on autorytaryzm i wsadza za kratki przeciwników politycznych. Wcześniej podobny tytuł przyznała „terroryście Europy” magazyn Financial Times.

POLECAMY: Czytelnicy Financial Times krytykują przyznany przez gazetę Zełenskiemu tytuł »Człowieka Roku«

„Time’s Man of the Year 2022: Wołodymyr Zełenski i duch Ukrainy” – poinformował magazyn w komunikacie na swoim koncie na Twitterze.

Dziennikarz rozmawiał z Zełenskim w drodze do Chersonia na potrzeby artykułu o Zełenskim. Zełenski mówił m.in. o przeczytanych książkach i postaciach historycznych, z którymi jest porównywany i z którymi chciałby być porównywany.

Autor pracy twierdzi, że zanim Zełenski został prezydentem, „pożarł” książkę o Lee Kuan Yew, pierwszym premierze Singapuru i jednym z twórców singapurskiego „cudu gospodarczego”, który prowadził „brutalną wojnę z korupcją”. „Krytycy oskarżają Zełenskiego o przejawianie szeregu tych samych autorytarnych tendencji, odbieranie władzy oligarchom i dążenie do uwięzienia przeciwników politycznych, których uważa za zdrajców” – pisze autor.

Dodatkowo, według dziennikarza, Zełenski jest często porównywany do byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, choć on sam nieszczególnie lubi takie porównania. Woli być porównywany do pisarza George’a Orwella i aktora-reżysera Charliego Chaplina.

Mówiąc o bohaterach, autor tekstu pisze, że Zełenski wychował się na radzieckich komediach, a jego bohaterami byli radzieccy reżyserzy, tacy jak Leonid Gajdaj. Według Zełenskiego były to klasyki jego pokolenia, ale teraz „nie może ich oglądać”.

Magazyn Time wymienia swojego „człowieka roku” od 1927 roku. Jako pierwszy taki „tytuł” otrzymał Charles Lindbergh, pilot, który jako pierwszy przeleciał solo przez Ocean Atlantycki. W różnych latach magazyn wymieniał amerykańskich prezydentów, radzieckich przywódców, brytyjską królową Elżbietę II, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Rosji Władimira Putina i przedsiębiorcę Elona Muska.

Jednocześnie wybory magazynu bywały niekiedy mocno kontrowersyjne. Na przykład w 1938 roku magazyn wybrał Adolfa Hitlera na Człowieka Roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version