Na terenie całej Polski wysyłane są listy z obowiązkowym wezwaniem do wojska. Wśród adresatów mogą być m.in. informatycy, lekarze, weterynarze, kucharze, spawacze i inni. Wezwań nie dostaną natomiast kilka grup – są w nich – politycy, wójtowie, prezydenci, urzędnicy i duchowni. Takie zapisy znalazły się bowiem w ustawie o obronie ojczyzny.

Powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r.

Wojsko w 2023 roku chce przeszkolić do 200 tys. osób z tzw. pasywnej rezerwy. To temat, który interesuje nie tylko pasjonatów wojskowości, bo w pasywnej rezerwie jest każdy dorosły mężczyzna, który przyszedł na wojskową komisję lekarską i otrzymał kategorię wojskową.

Przede wszystkim będą to ci, którzy w przeszłości byli już w wojsku, ale nie tylko. Wezwanie do wojska może też otrzymać osoba, która ma szczególnie pożądane kwalifikacje, to m.in. lekarze, ratownicy medyczni, spawacze, kierowcy, kucharze czy informatycy.

Ponadto na ćwiczenia powołanych zostanie do 10 tys. żołnierzy rezerwy „pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z żołnierzem AR (Aktywnej Rezerwy – dop. red.) lub na jego wniosek oraz w dni, w których został wezwany do natychmiastowego stawiennictwa”.

Wojsko mobilizacja

Pobór do wojska. Politycy i duchowni zwolnieni z ćwiczeń

Tyle teorii, bo zgodnie z nową ustawą o obronie ojczyzny, wezwania na ćwiczenia wojskowe może spodziewać się w zasadzie każdy. Jeśli nie teraz, to być może w przeszłości. Nie ma tam bowiem żadnych zapisów, które mówiłyby wprost, że priorytetem do przeszkolenia są ci, którzy mają pożądane kwalifikacje. Widnieją tam jednak inne zapisy – zgodnie z ustawą tylko dwie grupy zawodowe w Polsce mogą liczyć na zwolnienie z ćwiczeń. To politycy i duchowni.

Kluczowy jest tu art. 248, ustęp 5. ustawy o obronie ojczyzny. Czytamy w nim, że „na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR (pasywnej rezerwy – red.) nie powołuje się osób, które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub: 1) prowadzą własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego – w czasie jej trwania; 2) zostały wybrane na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, albo senatora – w czasie trwania kadencji; 3) pełnią funkcję organów jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego; 4) zajmują kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej; 5) zostały przeznaczone do odbycia służby zastępczej lub odbyły tę służbę”.

Słowem: wezwania na ćwiczenia wojskowe nie otrzymają nie tylko posłowie i senatorowie, ale też inni politycy – samorządowcy, nawet radni czy urzędnicy wyższego szczebla, a także kandydaci w wyborach. Jeśli spojrzymy na kalendarz wyborczy, to wniosek nasuwa się sam – żaden polityk w kraju nie dostanie wezwania na ćwiczenie wojskowe przynajmniej do połowy 2024 roku. Do tego czasu odbędą się bowiem wybory parlamentarne, samorządowe i do Parlamentu Europejskiego.

Odmowa odbycia ćwiczeń wojskowych. Czy od wezwania można się odwołać?

Osoby, które otrzymały Kartę powołania, mogą odwołać się od decyzji Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w terminie do 14 dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje decyzji o powołaniu – w przypadku braku pozytywnego jego rozpatrzenia, rezerwista musi stawić się na ćwiczenia we wskazanym terenie. Rezerwiści pasywni mogą zostać powołani na ćwiczenia jednodniowe, krótkotrwałe (trwające do 30 dni bez przerwy), długotrwałe (trwające do 90 dni bez przerwy) oraz rotacyjne, które nie mogą trwać dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym.

Kara za niestawienie się na ćwiczenia wojskowe

Rezerwiści, którzy otrzymali wezwania na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, muszą zgłosić się do wskazanej jednostki wojskowej w określonym terminie. W przypadku niestawienia się w wyznaczonym miejscu we wskazanym dniu, bez uzasadnionej przyczyny, rezerwista zostanie przez Policję przymusowo doprowadzony do przypisanej jednostki.

Dwa rodzaje zwolnień z wojska

Są dwa rodzaje wyłączeń ze służby wojskowej w związku z mobilizacją i wojną:

  1. ustawowe – tu szef wojskowego centrum rekrutacji nie może powołać np. posła, senatora, radnego do wojska
  2. na wniosek pracodawcy – dotyczy to pracowników, których powołanie do służby wojskowej, groziłoby zaprzestaniem lub poważnym zakłóceniem pracy urzędu państwowego lub samorządowego albo działalności gospodarczej przedsiębiorcy niezbędnej dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa państwa.

W zakresie samorządów do wojska nie zostaną powołani z mocy ustawy np.:

Jak wygląda sprawa z samorządami?

  1. wicemarszałkowie województw;
  2. skarbnicy województw;
  3. sekretarze powiatów;
  4. skarbnicy powiatów;
  5. sekretarze gmin;
  6. skarbnicy gmin.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

2 komentarze

  1. Iwona i Sebastian on

    „W przypadku niestawienia się w wyznaczonym miejscu we wskazanym dniu, bez uzasadnionej przyczyny, rezerwista zostanie przez Policję przymusowo doprowadzony do przypisanej jednostki.”

    Czyli jeśli jest uzasadniona przyczyna to nie trzeba.
    Pytania jaka to by musiała być przyczyna ?

  2. „W przypadku niestawienia się w wyznaczonym miejscu we wskazanym dniu, bez uzasadnionej przyczyny, rezerwista zostanie przez Policję przymusowo doprowadzony do przypisanej jednostki.” ma przecież świety obowiązek zginąć za wodzów. za ojczyzne – znaczy sie. kp

Napisz Komentarz

Exit mobile version