W wykazie prac rządu znalazł się projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet kończących studiach na kierunkach medycznych, a także weterynarii i psychologii. Według planów rząd miałby zająć się projektem jeszcze w tym roku.

Planowany termin jego przyjęcia to IV kwartał 2022 roku. Jak poinformowano na strona rządowych, projekt wskazuje grupę kobiet, która ma mieć obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz określa stanowiska lub funkcje, na których będą one mogły pełnić czynną służbę wojskową.

Jak poinformowano na strona rządowych, projekt wskazuje grupę kobiet, która ma mieć obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz określa stanowiska lub funkcje, na których będą one mogły pełnić czynną służbę wojskową.

Rozporządzenie określa, że do kwalifikacji wojskowej zostaną wezwane kobiety które kończą studia lub naukę na kierunku:

  • medycznym,
  • weterynaryjnym,
  • pielęgniarskim,
  • psychologicznym,
  • analityki medycznej,
  • ratownictwa medycznego.

Rozporządzenie wskazuje również stanowiska służbowe i funkcje, na które kobiety będą mogły zostać wyznaczone w razie konieczności ich powołania do obligatoryjnych niezawodowych form służby wojskowej (w razie ich wprowadzenia).

Kobiety w ustawie o obronie ojczyzny

Ustawa o obronie Ojczyzny precyzuje, że „obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Do kwalifikacji wojskowej powinni stawić się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia i podlegają temu obowiązkowi do ukończenia 60. roku życia.

Zgodnie z zapisami ustawy „do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia”.

Czynna służba wojskowa dla kobiet

Grupę tę, jak wskazano, stanowią kobiety kończące studia na kierunkach: lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej oraz ratownictwa medycznego.

Projekt rozporządzenia wskazuje również „stanowiska służbowe i funkcje, na które kobiety będą mogły zostać wyznaczone w razie konieczności ich powołania do obligatoryjnych niezawodowych form służby wojskowej (w razie ich wprowadzenia)”.

Ustawa o obronie ojczyzny. Obowiązek kobiet stawienia się do kwalifikacji

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, do kwalifikacji wojskowej powinni stawić się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia i podlegają temu obowiązkowi do ukończenia 60. roku życia. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

2 komentarze

  1. Odstraszonych Polek miejsce na takich studiach z checia zajma jeszcze liczniej Ukraińcy obojga płci a tych nikt u nas do wojska nie zmusi. Pozniej pojda kolejne zawody. PAŃSTWO muszą mieć zapewnioną słuźbę. I tak bedzie, w Polsce Polacy mają być sługami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version