Kwalifikację wojskową muszą odbyć wszyscy obywatele polscy, którzy ukończyli 19. rok życia oraz kobiety niezbędne w sytuacjach kryzysowych, np. pielęgniarki. Kto może zostać wykluczony ze służby?
Nie chcesz zostać powołany do wojska?
Z tymi chorobami nie zostaniesz wcielony do wojska. Podczas przyznawania kategorii wojskowej jednym z wyznaczników jest stan zdrowia człowieka. Nie wszyscy mogą dołączyć do armii, Ograniczenia stanowią między innymi niektóre choroby przewlekłe, problemy ze wzrokiem i słuchem, ale nie tylko. Jak się okazuje, jest jeszcze wiele innych powodów dyskwalifikacji. Sprawdź, z jakimi chorobami nie wstąpisz w szeregi armii i kto może zostać wykluczony ze służby wojskowej!
O stopniu przydatności w armii świadczy kategoria wojskowa
Obecnie w polskiej armii nie ma obowiązkowej służby wojskowej. Jednak każdy mężczyzna kończący 19 lat zobowiązany jest do przejścia tzw. kwalifikacji wojskowej, podczas której lekarz ocenia przydatność młodego człowieka do służby w armii. W związku z tym przydzielane są cztery kategorie kondycji i zdolności do wojska. To, jaką kategorię otrzyma się podczas kwalifikacji, ma dziś szczególnie istotne znaczenie — do kolejnych obywateli naszego kraju przychodzą właśnie listy powołujące ich na obowiązkowe szkolenia w 2023 r.
Rodzaje kategorii wojskowych w Polsce:
- A – zdolny do czynnej służby wojskowej
- B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
- D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
- E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny
Te choroby wykluczają powołanie do wojska
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z czerwca 2022 roku, młodzi ludzie, podlegający kwalifikacji wojskowej są oceniani w kilkunastu kategoriach, do których należą na przykład budowa ciała, kondycja skóry, a także jakość wzroku i słuchu. Poza tym, kandydaci do armii badani są również pod kątem obecności chorób przewlekłych oraz poważnych zniekształceń w organizmie, które mogą zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach może się okazać, że istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich i konsultacji specjalistycznych.
Lista chorób zwalniających z wojska
- Zniekształcenie powiek upośledzające funkcję ochronną,
- przewlekłe choroby brzegów powiek lub spojówek i ich zrosty (o ile upośledzają ruchomość gałki ocznej lub powiek i powodują wysychanie rogówek),
- poważna wada wzroku,
- jaskra — to najpoważniejsze wady wzroku, które przekreślają służbę w polskim wojsku.
- brak obu gałek ocznych,
- całkowita ślepota.
W przypadku częściowej ślepoty lub braku jednej gałki ocznej nadal możliwe jest otrzymanie kategorii A.
Do armii nie dostaną się także osoby mające problemy ze słuchem, które objawiają się m.in. zwężeniem przewodu słuchowego czy jednostronnym lub dwustronnym przytępieniem słuchu.
Podobnie jest z chorobami przewlekłymi
- cukrzycą,
- nadczynnością tarczycy,
- nadciśnieniem II i III stopnia
- przewlekłą niedokrwienną chorobą serca.
7 komentarzy
Tak naprawdę nie ma żadnej siłuy aby zmusić kogos do służenia w wojsku. Nalezy stosować taktyke biernego oporu. W najgorszym razie taka osoba trafi do aresztu. Masowe takie działanie spowoduje paraliż więziennictwa. Lepszy areszt niz foliowy worek. Można również po prostu nieodzywac się. I na koniec najważniejsze. Nie można składac przysięgi ponieważ np ten prezio jest niekonstytucyjny. Poza tym ponoc ten nierząd to przebierańcy polskojęzyczni. I jeszcze na koniec. Żołnierz polski powinien bic sie tylko w wojnie obronnej. Nigdy poza granicami Polski. Inaczej oznacza to hańbę. Jak mówił Potocki: w wojnie niesprawiedliwej.
Jaki areszt? Na początku. Później zrobi się Sądy Wojenne. Rozstrzelają paru ludzi (to będzie łatwe gdyż Polak utopi Polaka w łyżce wody)w imię Bóg honor ojczyzna etc. Najlepiej to zwyczajnie wyjechać. Pozdrawiam
A co z chorobami psychicznymi? Typu np schizofrenia? Na mięso armatnie?
Niemcy używali tak chorych ludzi do rozminowania pól minowych
Ja jestem kulawą ślepa i głucha takich nie biorą.
Widzę, że masz predyspozycje do rządzenia Polską, wezmą Ciebie na miejsce kaczyńskiego 😉
Sejm ustawę o ratyfikacji Protokołu nr 13 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, dotyczącego zniesienia kary śmierci we wszystkich okolicznościach, sporządzonego w Wilnie 3 maja 2002 r., uchwalił pod koniec lipca. Do podpisu prezydenta na początku sierpnia ustawę skierował Senat.
Karę śmierci w czasie pokoju zniósł Protokół nr 6 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950 r., który uchwalono 28 kwietnia 1983 r. w Strasburgu. Dodatkowo 3 maja 2002 r. uchwalono w Wilnie Protokół nr 13 do tej konwencji, bezwzględnie znoszący karę śmierci, także podczas wojny. Polska, która stała się członkiem Rady Europy w 1991 r., przyjęła na siebie zobowiązanie, że kary głównej do swego prawa nie wprowadzi.