Francja dostarczy Ukrainie sprzęt do odbudowy sektora energetycznego w kwocie 415 mln euro.
Szef resortu energii Herman Galuszczenko wziął udział w panelu dyskusyjnym w ramach Forum Stabilności Gospodarczej i Odbudowy Ukrainy, które odbyło się w Paryżu.
Podkreślił znaczenie solidarności krajów europejskich dla ochrony cywilnej ludności Ukrainy przed energetyczną agresją Rosji.
Herman Galuszczenko podkreślił, że Ukraina bohatersko trzyma front energetyczny, chociaż sektor energetyczny od dwóch miesięcy niemal codziennie cierpi z powodu ukierunkowanych ataków rosyjskich rakiet.
W wyniku rosyjskich ataków uszkodzeniu uległo ok. 50% infrastruktury energetycznej Ukrainy.
Minister podkreślił znaczenie solidarności krajów europejskich dla ochrony cywilnej ludności Ukrainy przed energetyczną agresją Rosji.
„Jestem wdzięczny krajom i firmom, które pomagają Ukrainie od początku wojny. Ze względu na ciągłe rosyjskie ataki, nasze potrzeby rosną z każdym tygodniem. Priorytetem jest sprzęt wysokiego napięcia, ale potrzebne są też inne urządzenia i części zamienne do naprawy sieci. Wsparcie sprzętowe w wysokości 415 mln euro, które Francja przekaże Ukrainie, bardzo pomoże w odbudowie ukraińskiego sektora energetycznego” – podkreślił Herman Galuszczenko.
Zauważył też, że obecnie potrzebne są zespoły napędowe turbinowe i gazowo-tłokowe, które pomogą zapewnić stabilną pracę systemu elektroenergetycznego.
Jednocześnie minister podkreślił, że solidarność jest ważna nie tylko dla odbudowy sektora energetycznego Ukrainy, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa nuklearnego, którego wszystkie 7 zasad Rosja całkowicie zaniedbała. Po przejęciu elektrowni atomowej w Zaporożu i ostrzeliwaniu jej terytorium Rosja przez ponad 9 miesięcy utrzymywała świat na krawędzi katastrofy nuklearnej.
„Razem musimy dać przyzwoitą odprawę agresorowi, podjąć konkretne kroki, które pomogą powstrzymać terroryzm nuklearny. Chodzi o wprowadzenie sankcji nuklearnych wobec Rosji, zastąpienie rosyjskiego paliwa jądrowego, odrzucenie rosyjskich technologii nuklearnych i wspólne projekty z Rosatomem. Tylko solidarność i determinacja w konfrontacji z państwem terrorystycznym pomogą wygrać tę wojnę” – podsumował Herman Galuszczenko.