Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Celem ustawy jest zwiększenie zakresu ochrony konsumentów przed nadmiernymi kosztami pożyczek. Nowe przepisy istotnie wpłyną na działalność firm pożyczkowych.
Maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów pożyczki
Ustawa zmienia przepisy wielu aktów prawnych, w tym kodeksu cywilnego, prawa bankowego, ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i ustawy o kredycie konsumenckim.
W ramach zmian w kc, sprecyzowano maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów pożyczki, ograniczając ich wysokość do 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki, w przypadku gdy pożyczkobiorcą jest osoba fizyczna a umowa jest niezwiązana bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby.
Do pozaodsetkowych kosztów pożyczki zaliczają się:
- marże, prowizje lub opłaty związane z przygotowaniem umowy pożyczki, udzieleniem pożyczki lub jej obsługą, albo koszty o podobnym charakterze,
- opłaty związane z odroczeniem terminu spłaty pożyczki, jej nieterminową spłatą albo koszty o podobnym charakterze,
- koszty usług dodatkowych, w szczególności koszty ubezpieczeń, koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenia pożyczki, koszty pozyskiwania informacji dotyczących biorącego pożyczkę, w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do zawarcia umowy
– jednak z wyłączeniem opłat notarialnych oraz danin o charakterze publicznoprawnym, które strony są zobowiązane ponieść w związku z zawarciem umowy.
Z kolei poprzez zmianę w ustawie o kredycie konsumenckim ograniczono maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu dla kredytów o okresie spłaty nie krótszym niż 30 dni do 45 proc.
Nadzór nad firmami pożyczkowymi
Istotną zmianą jest objęcie instytucji pożyczkowych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorem objęte będzie udzielanie przez nie kredytu konsumenckiego. Zasady nadzoru określa ustawa o kredycie konsumenckim.
Na instytucje pożyczkowe zostaną także nałożone nowe obowiązki, takie jak uzależnienie udzielenia kredytu konsumenckiego od pozytywnej oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy. Podwyższony do 1 mln zł został też minimalny kapitał zakładowy instytucji pożyczkowej.
Ustawa wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia, aczkolwiek jej kluczowe przepisy wejdą w życie już po 30 dniach od dnia ogłoszenia, czyli 18 grudnia 2022 r.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
Podstawa prawna: