Obowiązkowe szkolenie wojskowe. Czy można tego uniknąć?
Każdą decyzję o poborze można zaskarżyć w przeciągu 14 dni od otrzymania wezwania.
„Jako przyczynę można wskazać stan zdrowia lub np. fakt przebywania za granicą. Co do zasady obowiązek ten powinien zostać odroczony do momentu ustania przyczyny uniemożliwiającej odbycie ćwiczeń wojskowych, o ile przyczyna jest przemijająca” – wyjaśnił adwokat. Podkreślił, że należy się liczyć z faktem, że w przypadku niestawienia się bez podania przyczyny, można zostać doprowadzonym na ćwiczenia.
W przypadku pełnienia zasadniczej służby wojskowej taki obowiązek może zostać odroczony, m.in. w przypadku konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, dodatkowo w trakcie nauki w szkole ponadpodstawowej, szkole wyższej lub w seminariach duchownych.
O stopniu przydatności w armii świadczy kategoria wojskowa
Obecnie w polskiej armii nie ma obowiązkowej służby wojskowej. Jednak każdy mężczyzna kończący 19 lat zobowiązany jest do przejścia tzw. kwalifikacji wojskowej, podczas której lekarz ocenia przydatność młodego człowieka do służby w armii. W związku z tym przydzielane są cztery kategorie kondycji i zdolności do wojska. To, jaką kategorię otrzyma się podczas kwalifikacji, ma dziś szczególnie istotne znaczenie — do kolejnych obywateli naszego kraju przychodzą właśnie listy powołujące ich na obowiązkowe szkolenia w 2023 r.
Rodzaje kategorii wojskowych w Polsce:
- A – zdolny do czynnej służby wojskowej
- B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
- D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
- E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny
Te choroby wykluczają powołanie do wojska
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z czerwca 2022 roku, młodzi ludzie, podlegający kwalifikacji wojskowej są oceniani w kilkunastu kategoriach, do których należą na przykład budowa ciała, kondycja skóry, a także jakość wzroku i słuchu. Poza tym, kandydaci do armii badani są również pod kątem obecności chorób przewlekłych oraz poważnych zniekształceń w organizmie, które mogą zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach może się okazać, że istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich i konsultacji specjalistycznych.
Lista chorób zwalniających z wojska
- Zniekształcenie powiek upośledzające funkcję ochronną,
- przewlekłe choroby brzegów powiek lub spojówek i ich zrosty (o ile upośledzają ruchomość gałki ocznej lub powiek i powodują wysychanie rogówek),
- poważna wada wzroku,
- jaskra — to najpoważniejsze wady wzroku, które przekreślają służbę w polskim wojsku.
- brak obu gałek ocznych,
- całkowita ślepota.
W przypadku częściowej ślepoty lub braku jednej gałki ocznej nadal możliwe jest otrzymanie kategorii A.
Do armii nie dostaną się także osoby mające problemy ze słuchem, które objawiają się m.in. zwężeniem przewodu słuchowego czy jednostronnym lub dwustronnym przytępieniem słuchu.
Podobnie jest z chorobami przewlekłymi
- cukrzycą,
- nadczynnością tarczycy,
- nadciśnieniem II i III stopnia
- przewlekłą niedokrwienną chorobą serca.
Jeden komentarz
Mam nadzieję, minister ma jakieś resztki honoru i dotrzyma słowa, wię nie mam się czym martwić.
Mariusz Błaszczak on Twitter
Antyszczepionkowi terroryści nie mogę udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażę noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzę sankcje. Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych.