Płatności kartą stają się coraz bardziej popularne. Mimo to wiele osób lubi mieć dodatkową gotówkę w kieszeni. Pieniądz fizyczny w postaci banknotów daje możliwość pozostania anonimowym podczas robienia zakupów. Podczas płatności kartą lub kontem internetowym, każda transakcja jest zapisywana na naszym rachunku bankowym. Taka beztroska jest solą w oku banków i coraz większej grupy rządzących. Czy w takim razie zwykły pieniądz w takiej formie, jaką znamy od wielu lat, zostanie całkowicie wycofany?
Początek zmian
Gotówka rządowi nie jest na rękę
Polacy coraz częściej płacą kartami, a dzięki technologii NFC coraz popularniejszej w smartfonach śmiało możemy wyjść z domu bez portfela.
Z badań wynika, że 47,3 proc. Polaków woli przy płatnościach wykorzystywać instrumenty bezgotówkowe. Ale blisko 1/3 (32,6 proc.) zdecydowanie woli gotówkę, szczególnie wśród osób powyżej 55. roku życia. Mimo to popularność gotówki słabnie z roku na rok. Jeszcze w 2015 r. 53 proc. Polaków płaciło za zakupy gotówką. Dla porównania w Europie odsetek osób deklarujących, iż chętniej płacą gotówką, waha się od 9 proc. we Francji do 48 proc. na Cyprze.
Przypomnijmy tutaj, że od 1 lipca br. fiskus może zajrzeć na dowolne konto bankowe, praktycznie „bez żadnego trybu”. Na mocy nowego brzmienia bank jest zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.
Ograniczenie w wypłatach z bankomatów
Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że nie wypłacimy więcej niż 800-1000 złotych gotówki podczas jednej transakcji w bankomacie. Dzisiaj wiemy, że niektóre banki w Niemczech – Commerzbank, Sparkasse Duisburg i Targobank wprowadzają ograniczenia w godzinach otwarcie swoich stref samoobsługowych. Teraz nie wypłacimy pieniędzy w godzinach od 22:00 do 6:00. Motywacją są przede wszystkim względy bezpieczeństwa, ponieważ na terenie Niemiec wzrosła liczba aktów wandalizmu skoncentrowanych na niszczeniu bankomatów.
Bank całkowicie zamyka możliwość wypłat
Raiffeisenbank Hochtaunus reaguje teraz na tę sytuację. Bank informuje obecnie swoich klientów, że z wyjątkiem centrali w Bad Homburg, w grudniu zamknie cztery pozostałe oddziały w regionie. Dlatego nie będzie już podaży gotówki. Według „Techbooka” w piśmie czytamy, że „wpłaty i wypłaty w oddziale (w kasie i bankomacie) nie będą już możliwe w przyszłości”. W związku z tym w centrali oferowane byłyby tylko konsultacje. Klientom banku zostanie wówczas zaoferowane wyłącznie konto czysto internetowe. Każdy, kto wcześniej miał inne, może je przekonwertować.
W czasie zagranicznej podróży warto mieć przy sobie lokalną walutę, dlatego informacja o czasowym ograniczeniu możliwości wypłacania pieniędzy, jest ważna dla kierowców, którzy poruszają się do Niemiec. Pozostaje pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa również w Polsce w wielu miejscach powstaną takie ograniczenia?
sc;wrc
Jeden komentarz
oto ich bydlakom chodzi aby ludzie przestali płacić gotówką. Nic z tego ja wręcz uwielbiam szelest banknotów i brzęczenie miedzi w kieszeni, tak samo jak zapach i szelest kartek ksiązki.