Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wielu kierowców planuje podróże samochodem na zakupy lub w odwiedziny rodzinne. Właściciele stacji paliw są świadomi tego, że okres przedświąteczny to czas intensywnych podróży, a wielu kierowców przygotowuje się do Świąt korzystając z dostępnego czasu. Stacje paliw, wyczekując na licznych kierowców, wprowadzają nowe zasady tankowania.

Osoby korzystające z paliw takich jak diesel, benzyna czy LPG muszą być gotowe na zmiany, które wejdą w życie. Nowe zasady zakupu paliwa będą obowiązywać na stacjach, a kierowcy zauważą te zmiany już przy dojeżdżaniu na stację, zwłaszcza na informacyjnych pylonach. Według raportu e-petrol, aktualne ceny paliw wynoszą średnio 6,53 zł/l dla benzyny 95, 7,26 zł/l dla benzyny 98-oktanowej, 7,69 zł/l dla diesla i 2,95 zł/l dla LPG. Warto zaznaczyć, że ceny te mogą się różnić w zależności od regionu, przy czym tankowanie jest najtańsze w województwie warmińsko-mazurskim, a najdroższe w podkarpackim.

Ceny paliw. Prognoza cen paliw na nowy rok

Mamy tu do czynienia z dwoma kluczowymi problemami dotyczącymi cen paliw. Pierwszy z nich to minimalny spadek cen ropy naftowej, który nie jest obecnie zauważalny. Drugi problem, znacznie bardziej istotny dla cen detalicznych paliw, ma swoje korzenie bardziej wewnętrzne. Chodzi o wygasający wpływ Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, co okaże się decydującym czynnikiem.

Kiedy efekty działań rządowych wygasną, można spodziewać się znacznego wpływu na cenę detaliczną paliw. Jeśli teraz ceny paliw krótkotrwale spadną, ich późniejszy wzrost może być znaczący. Strategie Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej obejmują obniżenie dwóch głównych składników cen detalicznych paliw – stawki podatku VAT i wysokości opłaty akcyzowej. W przypadku benzyny bezołowiowej Pb 95, podatek VAT stanowi 7,4 procent ceny detalicznej, a opłata akcyzowa – 21,6 procent. Jeśli tylko stawka podatku VAT powróci do poziomu 23 procent (obecnie wynosi 8 procent), 7,4 procent VAT-u może znacząco wpłynąć na cenę benzyny bezołowiowej.

Ten wzrost oznaczałby podwyżkę o 90 groszy za litr benzyny bezołowiowej Pb 95, 1,07 zł za olej napędowy i 42 grosze za gaz LPG. Gdyby równocześnie wróciła opłata akcyzowa do wcześniejszego poziomu, wzrost cen paliw byłby jeszcze wyższy. Ponieważ ceny nie spadły, istnieje szansa, że od 1 stycznia ceny paliw wzrosną o „tylko” 30-60 groszy za litr, w zależności od rodzaju paliwa.

Ile będzie kosztować paliwo na święta?

Od 24 grudnia, a być może już w weekend możemy spodziewać się nowych zasad cenowych na stacjach paliw. W całej Polsce stawki na pylonach ulegną istotnym zmianom, niestety nie zawsze na lepsze.

Według analityków e-petrol drobne podwyżki mogą objąć benzynę 95-oktanową. Spodziewany zakres cen dla tego paliwa to 6,51-6,63 zł/l. Nieco bardziej stabilnie ma wyglądać sytuacja z benzyną 98-oktanową, która ma kosztować 7,17-7,31 zł/l.

Benzyna / stacja paliw

Nowe zasady cenowe obejmą także stawki za olej napędowy, bowiem diesel według prognozy e-petrol.pl może podrożeć. W najlepszym przypadku cena się utrzyma, ale spodziewany przedział cenowy wynosi 7,67-7,79 zł/l. Z kolei na obniżenie cen mogą liczyć kierowcy tankujący najtańsze paliwo na stacjach, czyli LPG. Prognoza ekspertów e-petrol.pl zakłada, że średnia cena autogazu ulokuje się w przedziale 2,89-2,96 zł/l.

Jest szansa na promocje i nie tak straszny powrót opodatkowania

Zaznaczyć należy, że w okresie świąteczno-noworocznym duże sieci stacji paliw postanowi uruchomić noworoczne promocję. Wszak według ekspertów w ostatnim czasie ich marże detaliczne były dość wysokie, patrząc na słabe tempo spadku cen w odniesieniu do notowań w hurcie. Dobrą wiadomością jest też fakt, że ropa naftowa znowu tanieje poniżej progu 80 dolarów za baryłkę. To w połączeniu z dość mocną złotówką daje nadzieje na łagodniejsze niż zakładano wejście w nowy rok. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 r. na stacjach zostanie przywrócona pełna wartość akcyzy i podatku VAT na paliwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version