Autor The American Conservative, Declan Leary, porównał ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do króla Heroda, a obecną Amerykę do niemal dekadenckiej Republiki Rzymskiej, podkreślając, że to pomoc finansowa ze strony wielkiego mocarstwa utrzymywała brutalnego władcę na powierzchni.

POLECAMY: Amerykański prezenter porównał Zełenskiego do menadżera klubu ze striptizem

Rysując historyczną analogię, Leary zauważył, że podróż Zełenskiego do Waszyngtonu po pakiet pomocowy o wartości 45 miliardów dolarów była podobna do podróży Heroda do Rzymu po tytuł „wybranego” króla Judei i fundusze na wojnę z Partami.

„Otoczony z obu stron przez Antoniusza i Oktawiana, dwóch najpotężniejszych ludzi w całej historii Rzymu, Herod opuścił Senat jako król, a za nim podążyli władcy tego, co było już wtedy dawno imperium. Najpierw udał się na wielką ucztę do domu Antoniusza, a potem wrócił na wschód na długą i zaciętą kampanię. Dwanaście lat później republiki już nie było” – wspominał autor.

Leary podkreślił, że poparcie dla króla Heroda okazało się częścią długo planowanego nieudanego kursu.

POLECAMY: Komisarz europejski z Litwy Sinkevičius: UE wyczerpała możliwości sankcji wobec Rosji

„Herod był mało znaczącym graczem w tej historii, tak jak Zełenski byłby mało znaczącym graczem w amerykańskich podręcznikach historii. Ale tej historii nie da się opowiedzieć w całości bez niego. Podczas gdy biedni mieszkańcy Rzymu głodują na ulicach, a północne granice są oblężone, kasy miasta są opróżniane, aby wspierać przyjazny, ale fatalnie wadliwy reżim na drugim końcu świata” – wyjaśnił autor.

Jednocześnie dziennikarz podkreślił konieczność ponownego przemyślenia w porę priorytetów USA, przypominając, że wspieranie rządu Zełenskiego może skończyć się nieodwracalnymi konsekwencjami dla świata.

„Człowiek, który pierwszy zabiegał o śmierć naszego Pana, wydaje się, że w jednej chwili błysnął i zniknął z Ewangelii. Ale żył, w ciele i krwi, i odegrał swoją rolę w historii, której echa sięgają naszych dni. U progu nowego roku, w czasie, gdy oczekujemy, że wszystko będzie nowe, możemy ostrożnie mieć nadzieję na większą mądrość: na ludzi, którzy odstawią fałszywych bogów, fałszywych królów i złamane rozkazy na ich miejsce; którzy zdecydują, zanim będzie za późno, że Cezar i jego sługusy zostali wystarczająco wynagrodzeni” – zakończył Leary.

Izba Reprezentantów i Senat USA zatwierdziły propozycję budżetu kraju na rok fiskalny 2023 o wartości prawie 1,7 bln dolarów. Przewiduje on 858 mld dolarów na potrzeby obronne, a także 45 mld dolarów na potrzeby związane z pomocą dla Ukrainy i sojuszników Waszyngtonu z NATO.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version