Podwyżka cen ogrzewania w 2023 roku

Od 17 grudnia zmieniły się ceny ogrzewania w Łodzi. Taką decyzję ogłosiła właśnie jedyna firma, która je dostarcza Veolia Energia Łódź. Veolia wylicza, że ​​ceny wzrosną średnio o 31,45%.

Veolia powołuje się na rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada, które umożliwia korektę taryf z powodu rosnących kosztów. A te wrosły mocno. Veolia wylicza w komunikacie, że ceny węgla o 125 proc, emisji CO2 o 54 proc. do tego inflacja 17 proc. – Pomimo tych wzrostów niezbędnych dla utrzymania ciągłości produkcji ciepła, ceny ciepła systemowego są znacznie niższe niż w przypadku ogrzewania indywidualnego – podkreśla Robert Warchoł z zespołu prasowego łódzkiej Veolii.

Spółdzielnie i zarządcy nieruchomości muszą przenieść te zwiększone koszty na mieszkańców Najemcy i właściciele odczuwają je jednak z opóźnieniem Spółdzielnia usłyszała o Veolii dopiero w zeszłym tygodniu, ale zatwierdzenie podwyżki opłat dla najemców zajmie trochę czasu.

Kiedy podwyżki ogrzewania w Łodzi

W zarządzającej 15 tys. mieszkań SM Teofilów pojawią się, gdy tylko spełnione zostaną niezbędne formalności.

Podwyżki zostaną wprowadzone najpóźniej do 1 lutego – zapowiada Zbigniew Giernatowski, prezes spółdzielni. – Zgodnie z regulaminem spółdzielni wymagają one zgody rady nadzorczej – wyjaśnia. Także do SM Mieszko w Łodzi pismo od Veolii wpłynęło w ubiegłym tygodniu, decyzja o jej przełożeniu na wysokość czynszów dopiero zapadnie.

Z opóźnieniem wprowadzane od 17 grudnia podwyżki Veolii odczują też lokatorzy i właściciele około tysiąca łódzkich mieszkań z kamienic zarządzanych przez firmę Madar. – Podwyżka oznacza, że dla mieszkań w naszym zasobie musimy podnieść zaliczki, żeby mieszańcy nie mieli wysokich dopłat na koniec roku – wyjaśnia Maciej Niewiadomski, właściciel firmy. Podwyżki zaliczek za ciepło będą wprowadzane od 1 stycznia lub od 1 kwietnia, zależeć to będzie od decyzji danej wspólnoty.

Z szacunków Madaru wynika, że dla 50-metrowego mieszkania obecna podwyżka Veolii oznacza dodatkowe 500-600 zł kosztów za ogrzewanie rocznie. Ten szacunek nie uwzględnia wzrostu kosztów ciepłej wody.

W ostatnich dniach decyzje o podwyżkach w związku z listopadowym rozporządzeniem napłynęły już z kilku elektrociepłowni w innych województwach. W regionie podwyżki planuje Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski, która od nowego roku przechodzi z węgla na gaz. Jednak wciąż czeka na zatwierdzenie nowych taryf przez Urząd Regulacji Energetyki. Jeśli to nastąpi piotrkowianie będą płacić za ciepło aż o około 65 procent więcej

Najemców i właścicieli około 1000 mieszkań w budynkach mieszkalnych zarządzanych przez Rodz Madar odczują też opóźnione podwyżki cen Veolii od 17 grudnia. – Podwyżka oznacza, że ​​musimy pobierać opłatę wstępną za nasze zaopatrzone mieszkania, aby mieszkańcy nie otrzymywali wysokich dopłat na koniec roku – wyjaśnił właściciel firmy Maciej Niewiadomski. Od 1 stycznia lub 1 kwietnia, w zależności od decyzji zainteresowanej gminy, podwyższona zostanie kaucja za ogrzewanie.

Według szacunków Madaru obecna podwyżka Veolii dla 50-metrowych mieszkań oznacza dodatkowe 500-600 zł rocznie na rachunkach za ogrzewanie. Szacunek ten nie uwzględnia wzrostu kosztów ciepłej wody.

W ostatnich dniach kilka elektrociepłowni w innych województwach podjęło decyzje o podwyżkach cen związanych z listopadowymi przepisami. W regionie Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski, która przechodzi z węgla na gaz, planuje podnieść ceny w regionie. Wciąż jednak czeka na zatwierdzenie nowych stawek przez Urząd Regulacji Energetyki. Gdyby tak się stało, mieszkańcy Piotrkowa płaciliby o około 65% więcej za ogrzewanie

Wielu dostawców informuje, że podwyżek na razie wystarczy. Energetyka Cieplna w Skierniewicach już w połowie września podniosła opłaty odbiorcom ciepła o 32 procent. To nie pierwsza podwyżka, w stosunku do ubiegłego sezonu koszt ogrzewania wzrósł o około 80 procent.

Zakład Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim taryfę podniósł 1 października. Koszt ciepła wynosi teraz 21 proc. więcej niż w wakacje i… trzy razy więcej niż wiosną 2021. Natomiast Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku wprowadziło podwyżki za ogrzewanie od 16 sierpnia, ceny wzrosły o 37,21 proc.

sc express

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version