Od 1 stycznia 2023 r. zaczyna obowiązywać kolejny pakiet zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem 3.0.

To kolejna nowelizacja wprowadzająca kilka istotnych zmian w przepisach podatkowych, w tym: podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek od towarów i usług. Do najważniejszych należą: podatek minimalny, regulacja tzw ukrytych dywidend, transakcje krajowe oraz stawki VAT Umownie nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r., przy czym wiele nowych rozwiązań już obowiązuje, a ustawodawca w dużej mierze określa późniejszy termin wejścia w życie.

Reforma zlikwidowała też kontrowersyjną ulgę dla klasy średniej (trudny algorytm miał sprawiać, że osoby z płacami na poziomie ok. 5,7-11,1 tys. zł brutto na Polskim Ładzie miały nie tracić), mechanizm „rolowania zaliczek” (dzięki niemu dla osób, które nie zyskiwały na reformie, zaliczki na PIT były zamrożone na poziomie z 2021 r.) czy przywróciła preferencyjne rozliczanie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Ważne zmiany w regulacjach CIT

Z początkiem 2023 roku z przepisów znikną regulacje CIT dotyczące tzw. ukrytej dywidendy, które wprowadzone zostały nowelizacją z 29 października 2021 roku, ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r. Miały one zapobiec dystrybucji zysku do wspólników, która zmniejsza dochód podatnika. W związku z tym niektóre kategorie korzyści z ukrytej dywidendy są wyłączone z kosztów. Ostatecznie jednak Skarb Państwa zrezygnował z tego pomysłu ze względu na niepewność gospodarczą spowodowaną wojną na Ukrainie i napływem próśb wykonawców.

Odroczony podatek minimalny

Innym ważnym rozwiązaniem jest przywrócenie tzw podatku minimalnego. Tym samym podatnicy zobowiązani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego zwolnieni z tego obowiązku za okres od 1 stycznia 2022 r do 31 grudnia 2023 r 1 stycznia 2024 r. i zakończą się po 31 grudnia 2023 r. – zwolnienie będzie obowiązywało do koniec bieżącego roku podatkowego.

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, samo zwolnienie weszło w życie dzień po ogłoszeniu nowelizacji. Postanowiono jednak znacznie zmodyfikować również zasady dotyczące podatku minimalnego, obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku. Do 2 procent podwyższono m. in. wskaźnik rentowności. Zmieniona zostanie też metodologia jego wyliczania oraz dotychczasowego wskaźnika przychodów na potrzeby ustalania podstawy opodatkowania. 

Co z VAT-em?

Wśród zmian, które zaczęły obowiązywać z początkiem nowego roku, odnotować należy również te, które dotyczą opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, polskiej spółki holdingowej czy uproszczenie zasad, tzw. ulgi na złe długi.

Polski Ład 3.0 zakłada też zamrożenie na dłuższy czas stawki VAT na podwyższonym poziomie. Jednocześnie obowiązywanie podstawowej stawki 23 proc. w okresie od 1 stycznia 2024 r. zostało powiązane z nowym mechanizmem, który obowiązywać ma do końca roku, w którym suma wydatków na obronność będzie wyższa niż 3 proc. PKB.

Emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze z Polskiego Ładu – kwoty

Zwrot podatku dla emerytów może osiągnąć nawet 600-700 zł. Wypłata tych pieniędzy ma mieć miejsce w 2023 roku i będzie spowodowana przez Polski Ład i poprawkę do reformy podatkowej.

Kiedy zostanie wypłacony zwrot podatku? Na pieniądze trzeba będzie zaczekać do 2023 roku. Zostaną wypłacone dopiero, gdy rozliczymy się z podatków za 2022 rok i nastąpi to prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2023 roku. Nie będzie konieczności składania żadnych wniosków o zwrot pieniędzy.

Ministerstwo Finansów, tak jak w minionych latach, wypełni PIT dla większości podatników. Im szybciej zaakceptujemy PIT w systemie na stronie podatki.gov.pl, tym większa szansa, że zwrot pieniędzy otrzymamy również wcześniej.

rp

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version