Austria i Indie na szczycie ministrów spraw zagranicznych wezwały do rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy – poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej w Wiedniu ministrowie Alexander Schallenberg i Subramaniam Jaishankar.

POLECAMY: Nazistowska Ukraina obchodzi dziś urodziny zbrodniarza Stepana Bandery

„Indie mają w tym względzie dużą rolę do odegrania, premier (Indii Narendra) Modi pozostaje jednym z niewielu, którzy regularnie prowadzą negocjacje z obiema stronami – Rosją i Ukrainą…. Mamy też duże oczekiwania wobec przewodnictwa Indii w G20… Naszym celem powinno być przywrócenie pokoju, aby na Ukrainie znów można było prowadzić dyplomację. Nie jesteśmy jeszcze tak daleko zaawansowani, rozwiązanie jest wciąż wypróbowywane na polu walki… ale nie możemy zapominać o naszym celu” – powiedział austriacki minister.

Dodał, że „pokój można osiągnąć przy stole negocjacyjnym, a nie na polu bitwy, i ta wojna również nie będzie wyjątkiem”. Rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu ukraińskiego „nie mogą się odbyć bez Ukrainy” – podkreślił Schallenberg.

„Nalegamy na negocjacje. Premier odbył ostatnio rozmowy nie tylko z prezydentem Zełenskim, ale także z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem…. Sam rozmawiałem z ministrami spraw zagranicznych (Rosji) Ławrowem i (Ukrainy) Kulebą” – powiedział minister spraw zagranicznych Indii Jaishankar, dodając, że społeczność globalna wzywa do „zakończenia tego konfliktu lub powrotu do negocjacji”.

Zauważył „konkretne problemy” w związku z obecną sytuacją na Ukrainie, wymieniając w szczególności bezpieczeństwo jądrowe w elektrowni atomowej w Zaporożu. Minister powiedział, że zamierza omówić ten temat podczas wtorkowego spotkania z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Raphaelem Grossim. Jaishankar zwrócił uwagę, że konflikt ukraiński doprowadził również do wzrostu cen żywności i paliw na świecie, co miało „bardzo bolesny” wpływ na dużą część krajów rozwijających się.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version