Poza kilkoma wyjątkami inwestycja może być legalnie realizowana po uzyskaniu decyzji udzielającej pozwolenia na budowę. Jednak uzyskanie tego uprawnienia nie oznacza, że nie może ono podlegać już żadnej kontroli – nawet jeśli decyzja ta stanie się ostateczna. Ustawodawca przewidział kilka tzw. trybów nadzwyczajnych, które umożliwiają wyeliminowanie z obrotu prawnego nawet ostatecznego rozstrzygnięcia.
Stwierdzenie nieważności decyzji
W art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego wymieniono przesłanki, które mogą stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej, w tym także pozwolenia na budowę. Warto wiedzieć, że samo złożenie wniosku (np. przez sąsiada) o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę, a nawet wszczęcie postępowania w tym przedmiocie, nie ma wpływu na możliwość realizacji inwestycji. Nie jest to także podstawa do zawieszenia innego postępowania administracyjnego, np. w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Jednak jeśli organ prowadzący sprawę w trybie nadzwyczajnym uzna, że istnieje prawdopodobieństwo stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę, to może wstrzymać wykonanie tej decyzji, co jest równoznaczne z wstrzymaniem robót budowlanych.
Ograniczenie w czasie możliwości stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę
Nowelizacją z 13 lutego 2020 r. (ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw) wprowadzono do Prawa budowlanego art. 37b, w którym przewidziano termin, w przypadku upływu którego nie będzie możliwe stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, tj. jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło pięć lat.
Od początku problematyczne było, czy zasada wprowadzona tym przepisem odnosi się do wszystkich pozwoleń na budowę, czy tylko do tych, które zostały wydane po wejściu w życie tej regulacji. 12 stycznia 2022 r. zapadł wyrok (sygn. akt VII SA/Wa 2074/21) w sprawie tzw. „zamku w Stobnicy” (dotyczącej stwierdzenia nieważności decyzji Starosty Obornickiego o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku gospodarczego wraz z infrastrukturą techniczną na działkach położonych w Stobnicy, gmina Oborniki). W wyroku tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że art. 37b Prawa budowlanego ma niewątpliwie zastosowanie do decyzji budowlanych wydanych po 19 września 2020 r. Ma jednak również zastosowanie do decyzji tego rodzaju wydanych przed wejściem w życie ustawy zmieniającej i to zarówno wówczas, gdy względem nich nie toczy się jeszcze nadzwyczajne postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności, jak również gdy postępowanie takie zostało już przed 19 września 2020 r. wszczęte.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
Podstawa prawna: