Ceny energii w Austrii pozostały w listopadzie ubiegłego roku na wysokim poziomie, przy czym gaz ziemny podrożał o 109,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, ale spadł o 0,6 proc. w porównaniu z październikiem – podała Austriacka Agencja Energetyczna (AEA) w badaniu opublikowanym we wtorek.
Indeks cen energii, który odzwierciedla koszt wszystkich zasobów energetycznych, był „w listopadzie znacznie niższy o 2,8% w porównaniu z październikiem”, powiedziała agencja, ale w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku „efekt jest niewielki”, pokazując wzrost indeksu o 42,1% w listopadzie.
Pelety, które są wykorzystywane do ogrzewania w ponad 660 tys. gospodarstw domowych w kraju, stały się w listopadzie o 1,6 proc. tańsze w porównaniu z październikiem, ale ich cena wzrosła o 147,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., podała agencja. Drewno opałowe podrożało odpowiednio o 1,4% i 82,8%.
Koszt centralnego ogrzewania nie zmienił się w listopadzie, a w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost cen wyniósł 61,5%. Cena energii elektrycznej kontynuuje trend spadkowy rozpoczęty we wrześniu, ale wskaźnik ten spadł do 3,7%. Agencja wskazała, że efekt ten wynika z serii działań austriackiego rządu wdrożonych pod koniec 2022 r., mających na celu zrekompensowanie obywatelom kosztów energii elektrycznej. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrost cen energii elektrycznej w listopadzie wyniósł zaledwie 19,7%.
Ceny oleju napędowego w listopadzie również nieznacznie spadły, o 3,2% w stosunku do października, ale w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku wzrosły o 37,9%.
Austriacka Agencja Energii jest organizacją naukowo-ekspercką, która w imieniu austriackiego rządu federalnego prowadzi również inicjatywę ochrony klimatu klimaaktiv. Członkami agencji są: rząd federalny, wszystkie kraje związkowe, ważne firmy z sektora energetycznego i transportowego, grupy interesów i organizacje naukowe – czytamy na stronie organizacji.