Ministerstwo zdrowia Uzbekistanu poinformowało, że co najmniej 18 dzieci zmarło po zażyciu ambronolu i syropu Dok-1 Max wyprodukowanego przez indyjską firmę farmaceutyczną Marion Biotech. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed stosowaniem tych preparatów. Kilka miesięcy wcześniej inni producenci, rzekomo Hindusi, byli odpowiedzialni za śmierć ponad 70 dzieci w Gambii.

Wycofanie syropu z rynku

Według uzbekistańskiego resortu zdrowia jedna z partii syropu, reklamowanego jako środek na przeziębienie, zawierała glikol etylenowy, który ministerstwo uznało za substancję toksyczną. Ministerstwo poinformowało, że 18 z 21 dzieci, które przyjęły Doc-1 Max, zmarło po jego spożyciu.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​produkty wytwarzane przez Marion Biotech nie spełniają norm, a firma nie gwarantuje ich bezpieczeństwa.

Redakcja BBC skontaktowała się z Marion Biotech i indyjskim ministerstwem zdrowia w celu uzyskania komentarza. Nie otrzymała jednak odpowiedzi.

Syrop na kaszel zabił dzieci. Indie zawieszają produkcję

Po zgłoszeniu zgonów w Uzbekistanie ministerstwo zdrowia Indii zawiesiło jednak produkcję preparatu. Departament bezpieczeństwa w stanie Uttar Pradesh zawiesił także licencję firmy.

W wydanym w czwartek ostrzeżeniu Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​analiza dwóch syropów Ambronolu i Dok-1 Max wykazała niedopuszczalne poziomy dwóch toksycznych substancji „glikolu dietylenowego i/lub glikolu etylenowego”. Jego spożycie może spowodować ostre uszkodzenie nerek.

„Oba te produkty mogą być dopuszczone do obrotu w innych krajach regionu. Mogły również być dystrybuowane na czarne rynki do innych krajów lub regionów” – poinformowało WHO.

Indie: Światowa apteka

Podobny incydent miał miejsce w Gambii w październiku, kiedy co najmniej 70 dzieci zmarło po spożyciu syropu na kaszel produkowanego przez Maiden Pharmaceuticals w Indiach. Rząd Indii i samo społeczeństwo zaprzeczyły, jakoby narkotyki były odpowiedzialne za śmierć dzieci Następnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła wycofanie produktów.

Jak podkreśla BBC, Indie są znane jako „apteka świata”, ponieważ produkują jedną trzecią leków na świecie i zaspokajają znaczną część popytu w krajach rozwijających się. Kraj ten jest także domem dla niektórych z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version