Zarząd Rafako w czwartek podjął decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Spółka wyjaśniła, że „zaistniał stan niewypłacalności” z powodu wezwania w środę przez Tauron do zapłaty ponad 1,3 miliarda złotych kar i odszkodowań za usterki bloku 910 MW w Jaworznie. Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki ocenił, że w obecnej sytuacji zawarcie ugody z Tauronem jest niemożliwe.
Treść komunikatu Rafako:
„W ocenie Zarządu Emitenta, doręczenie Emitentowi Wezwania, łącznie ze związanym z tym zagrożeniem skorzystania przez TAURON Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z Kontraktu numer 2013/0928/Ri na „Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A. – Budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II – w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku” („Kontrakt”) gwarancji należytego wykonania Kontraktu, opiewających na kwotę łączną 549.820.561,76 zł (pięćset czterdzieści dziewięć milionów osiemset dwadzieścia tysięcy pięćset sześćdziesiąt jeden złotych i 76/100), dalece negatywnie wpływa na dotychczasowe predykcje i prognozy odnośnie do osiągnięcia przez Emitenta powyższych celów.
Zarząd Emitenta liczy się bowiem z tym, że w świetle sporu Emitenta z TAURON Wytwarzanie odnośnie do roszczeń zgłoszonych w Wezwaniu, z uwzględnieniem zagrożenia skorzystania przez TAURON Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z Kontraktu gwarancji należytego wykonania Kontraktu, które niezależnie od tego, czy będzie zasadne w świetle faktów i prawa, może skutkować skierowaniem przez gwarantów roszczeń wobec Emitenta, żaden podmiot nie będzie zainteresowany inwestycją w Emitenta w ramach Procesu Inwestorskiego.
Zaistniały stan rzeczy, związany z postawą TAURON Wytwarzanie wyrażającą się w doręczeniu Wezwania, nie daje w ocenie Zarządu Emitenta, również podstaw do pozytywnych predykcji i prognoz odnośnie do zawarcia przez Emitenta i TAURON Wytwarzanie ugody w ramach prowadzonej mediacji. Stan ten, może również wpłynąć negatywnie na trwające mediacje i negocjacje z pozostałymi kluczowymi kontrahentami Emitenta.
Potencjalne skorzystanie przez TAURON Wytwarzanie z ustanowionych przez wykonawcę z Kontraktu gwarancji należytego wykonania Kontraktu, według predykcji i prognoz Zarządu Emitenta, uniemożliwi, a co najmniej istotnie ograniczy, możliwość ustanawiania przez Emitenta zabezpieczeń kontraktowych na potrzeby pozyskania przez Emitenta nowych kontraktów.
Z tego też względu, z ostrożności i celem wypełnienia obowiązków nałożonych prawem na Zarząd Emitenta, podjęto decyzję o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Emitenta, a nadto w tym samym dniu rozpoczęto prace nad rzeczonym wnioskiem, w trakcie których to prac kontynuowane będą oceny odnośnie do kwestii zaistnienia stanu niewypłacalności Emitenta, a także analizowane przyszłe zdarzenia dotyczące Emitenta i jego otoczenia.”
Tauron domaga się zapłaty kar i odszkodowania
W środę Tauron poinformował, że wezwał Rafako do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie na łączną kwotę ponad 1,312 miliarda złotych.
Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Tauron żąda od Rafako 1,3 mld zł. Chodzi o wady bloku 910 MW w Jaworznie. Spółka zamierza ogłosić upadłość