Według najnowszych danych  unijnej agencji granicznej Frontex w 2022 r. zarejestrowano około 330 000 nielegalnych przejść granicznych do Unii Europejskiej, co jest najwyższą liczbą od czasu kryzysu migracyjnego w 2016 r. i wzrostem o 64 procent w porównaniu z rokiem poprzednim  .

Szlak migracyjny z Bałkanów Zachodnich, którym migranci podróżują przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię, aby dotrzeć do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na Węgrzech, wyprzedził szlak środkowośródziemnomorski jako szlak najczęściej używany przez nielegalnych migrantów. W ubiegłym roku na tej trasie wykryto ponad 145 000 nielegalnych migrantów, co stanowi znaczny wzrost o 136 procent w stosunku do 2021 r.

Migranci korzystający z tej trasy w zeszłym roku pochodzili najczęściej z Syrii, Afganistanu, Turcji i Tunezji.

Członkostwo Chorwacji w bezgranicznej strefie Schengen Unii Europejskiej, które weszło w życie 1 stycznia 2023 r., nieuchronnie doprowadzi do większych wyzwań w tym regionie, znacznie wydłużając zewnętrzną granicę UE.

Łącznie wykryto 102 529 migrantów próbujących przekroczyć granicę UE w regionie środkowośródziemnomorskim, aby dotrzeć do Włoch, co stanowi wzrost o 51 procent w stosunku do 2021 r. Najczęściej zgłaszano, że migranci z Egiptu, Tunezji, Bangladeszu i Syrii są aktywni na tej trasie .

Wschodnia część Morza Śródziemnego była trzecią najczęściej wybieraną trasą przez nielegalnych migrantów, głównie podróżujących przez Turcję do Grecji. Prawie 43 000, głównie Syryjczyków, Afgańczyków, Nigeryjczyków i Kongijczyków, podążyło tą drogą w zeszłym roku – wzrost o 108 procent w stosunku do 2021 roku.

Spadki aktywności odnotowano na trzech innych wyznaczonych trasach uznanych przez Frontex. Szlak zachodniośródziemnomorski do Hiszpanii odwiedziło 14 582 nielegalnych migrantów, co oznacza spadek o 21 procent; na zachodnioafrykańskim szlaku prowadzącym na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie zarejestrowano 15 462 nielegalnych przejść granicznych, co oznacza spadek o 31 procent; a na wschodniej granicy lądowej z Polską, Litwą i Łotwą przybyło 6127 nielegalnych migrantów, co oznacza spadek o 25 procent w stosunku do 2021 r.

Tymczasem 37-procentowy wzrost odnotowano w wyjazdach ze strefy Schengen w kierunku Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto 71 081 osób.

Frontex potwierdził, że 13 milionów ukraińskich uchodźców, którzy wjechali do UE przez jej zewnętrzne granice lądowe między 24 lutego a końcem roku, nie zostało uwzględnionych.

Ponad 80 procent wykrytych nielegalnych migrantów to dorośli mężczyźni.

„Kobiety odpowiadały za mniej niż jedną dziesiątą wykrytych przypadków, podczas gdy odsetek zgłoszonych nieletnich spadł nieznacznie do około 9 procent wszystkich wykrytych przypadków”, stwierdził Frontex w piątkowym komunikacie prasowym.

Unijna agencja graniczna podkreśliła, że ​​dane liczbowe opierają się na wstępnych danych, przyznając, że „ostateczne liczby mogą być wyższe z powodu opóźnionego raportowania”.

Statystyki dotyczące nielegalnego przekraczania granic są oddzielone od liczby wniosków o azyl złożonych w całej Europie, co być może daje bardziej świadomy obraz kryzysu ogarniającego kontynent.

Według szefowej Agencji UE ds. Azylu, Niny Gregori, w UE od stycznia do października ubiegłego roku złożono prawie 790 000 wniosków o azyl. Stanowi to wzrost o 54 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. i nie obejmuje tymczasowej ochrony udzielonej Ukraińcom.

„Jest całkiem jasne, że rosnąca liczba wniosków będzie się utrzymywać w dającej się przewidzieć przyszłości” — powiedział Gregori w grudniu, a wnioski o azyl przekraczają 100 000 każdego miesiąca w ostatnich miesiącach roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version