Polscy pracownicy dyskryminowani we własnym kraju poprzez robienie ich mniej konkurencyjnymi. Pracodawcy dostają różnego rodzaju dopłaty na pracowników z Ukrainy, w tym do ich pensji. To jest zaplanowana, zorganizowana i bezwzględnie prowadzona akcja antypolska! Wołyń w białych rękawiczkach!
POLECAMY: Uchodźca zarobi dwa razy więcej niż Polak, pracując mniej
Stowarzyszenie Forum Aktywności Lokalnej, Fundacja Razem, Dolnośląscy Pracodawcy oraz Powiatowe Urzędy Pracy w Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich realizują projekt „Nowa Szansa” – wsparcie dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną oraz pracodawców. Program przewiduje dopłaty i doposażenia stanowisk pracy dla obywateli Ukrainy. Program ten wątpienia dyskryminuje Polaków co stanowi poważne naruszenia prawa pracy. W przypadku, gdy Polak rekrutujący do takiego zakładu spotka się podczas procesu rekrutacji z:
- zatrudnieniem do pracy Ukraińca z jego narodowości, które dają mu dodatkowe granty wynikające z ogłoszonego programu,
lub
- gdy w ogłoszeniu o naborze do pracy znajduje się informacja o zatrudnieniu tylko Ukraińców,
w świetle przepisów prawa pracy, takie kryteria oznaczają niedozwoloną dyskryminację i są zakazane.
Postanowienia dotyczące nierównego traktowania znajdziemy w art. 183a 1 Kodeksu pracy (K.p.). Mówi on, że pracodawca jest zobowiązany do równego traktowania kandydatów do pracy i niedyskryminowania ich m.in. ze względu na płeć, wiek, wyznanie, przekonania polityczne, orientację seksualną czy też niepełnosprawność. Warto również w tym miejscu dodać, że zakaz dyskryminacji, o jakim mowa powyżej obowiązuje już na etapie nawiązywania stosunku pracy, a więc dotyczy wszystkich faz rekrutacji, w tym najwcześniejszej z nich – ogłoszenia o pracę.
Warto wiedzieć, że jeśli pracodawca naruszy w stosunku do nas zakaz równego traktowania podczas procesu rekrutacji osoby takie, mają prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Kodeks pracy nie określa maksymalnej wysokości takiego odszkodowania – zostaje ono dokładnie ustalone przez sąd pracy, stosownie do okoliczności danej sprawy.
Z przysługującymi nam uprawnieniami możemy zapoznać się poprzez lekturę Kodeksu Pracy. Istnieje również możliwość zamówienia w naszej kancelarii fachowej porady prawnej na ten temat. W tym celu należy skontaktować się z nami, pisząc wiadomość na adres: kontakt@legaartis.pl
W ramach dyskryminującego Polaków projektu pracodawcom zaoferowano:
- możliwość przyjęcia obywateli Ukrainy uciekających przed wojną na 3-miesięczny staż zawodowy,
- możliwość doposażenia stanowiska pracy tworzonego dla obywatela Ukrainy w wysokości 26.000 złotych netto (bez VAT),
- możliwość doposażenia stanowiska pracy tworzonego dla obywatela Ukrainy w wysokości 26.000 złotych netto (bez VAT) oraz dopłatę do wynagrodzenia przez okres 6 miesięcy w kwocie 1.250 złotych miesięcznie (wówczas łączne wsparcie wynosi około 33500 złotych).
Start programu przewidziano na przełomie stycznia i lutego br.
Z regulaminu projektu wynika, że program jest skierowany do Ukraińców posiadających numer PESEL, zameldowanych na Dolnym Śląsku, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku. W programie mogą wziąć udział osoby w wieku 30 – 72 lat.
Organizator programu podkreślił, że projekt jest współfinansowany ze środków państwowych, unijnych oraz samorządowych.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
Podstawa prawna:
- art. 183a 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U.2022.1510 t.j. z dnia 2022.07.19)