Inwestycja w ekologiczne ciepłownictwo i wytwarzanie energii elektrycznej wymaga dużych nakładów finansowych, stąd tak chętnie oferowane dopłaty do wydatków. Kolejna duża grupa Polaków może ubiegać się o dofinansowanie zielonej energii od 31 stycznia. Masz dwa miesiące na złożenie wniosku.
Nowe dopłaty na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to nawet 60% kosztów inwestycji
Pęd ku nowej zielonej i bardziej ekologicznej rzeczywistości nabiera tempa i coraz więcej Polaków może uzyskać dopłaty na inwestycje w domach. Do tej grupy za sprawą nowego programu, który rusza 31 stycznia br. dołączą ci, posiadający gospodarstwa rolne. Działania w tym kierunku podejmuje ARiMR, oferując nawet 150 000 zł pod hasłem „Zielona energia w gospodarstwie”. Na co można przeznaczyć przyznane pieniądze?
Polacy posiadający gospodarstwa rolne mogą wykorzystać dopłaty na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych na dachach oraz pompy ciepła. W pierwszym przypadku na dopłaty mogą liczyć ci, których dachy są wolne od azbestu. Zakupione za dopłaty urządzenia muszą się znajdować na gruntach rolnych zabudowanych.
Ile pieniędzy można dostać z ARiMR?
Pomoc od ARiMR w ramach tego programu będzie miała formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych:
- 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
- 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.
W jednym naborze można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy na operację w obszarze zielona energia w gospodarstwie dotyczący danego gospodarstwa. Maksymalna kwota dofinansowania, którą może uzyskać jeden beneficjent, to 150 tys. zł.
Na co można wydać dotację na zieloną energię?
Koszty kwalifikowalne, które pokrywają dotacje z PROW, obejmują inwestycje takie jak:
- koszty zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią;
- koszty zakupu pompy ciepła – o ile będzie stanowiła integralną cześć instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego;
- koszty montażu instalacji ww. urządzeń do produkcji energii;
- koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
- koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
Gdzie znaleźć wniosek o dopłaty i gdzie go złożyć?
Formularz wniosku o dofinansowanie w obszarze F, obejmującym zieloną energię w gospodarstwach rolnych, oraz niektóre załączniki wraz z instrukcją ich wypełniania dostępne są na stronie internetowej ARiMR.
Wypełnione wnioski należy składać w oddziałach regionalnych Agencji, właściwych dla rolnika ze względu na miejsce realizacji operacji. Dokumenty można złożyć osobiście, przez osobę upoważnioną, drogą pocztową poprzez przesyłkę rejestrowaną lub drogą elektroniczną.
wrc