16 stycznia oficjalnie w Polsce rozpoczęły się ferie. Wiele osób podczas tego czasu postanawiać na odbycie podróży samochodem. W tym takich zagranicznych. Policja może sprawdzić opony twojego samochodu. W wielu przypadkach powinny to być opony zimowe z odpowiednimi warstwami bieżnika. Za brak prawidłowego ogumienia, kary mogą być bardzo wysokie.
Od 16 stycznia trwają ferie w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim. 23 stycznia nadejdzie pora na podlaskie i warmińsko-mazurskie, od 30 stycznia wypoczywać będą dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Na sam koniec, czyli od 13 lutego, nadejdzie pora na ferie w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim oraz zachodniopomorskim. Gdzie należy uważać? Chociażby na opony?
Wymiana opon na zimowe. Gdzie trzeba wymienić opony po 1 listopada?
W wielu miejscach w Europie obowiązuje zasada dotycząca wymiany opon na zimowe od 1 listopada. Dotyczy to m.in. Austrii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Francji czy Włoch. Jednak w Polsce w dalszym ciągu nie ma takiego obowiązku.
Kierowcy powinni to jednak zrobić, gdy temperatura spadnie poniżej 7 st. C. Eksperci dodają, że jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo podczas zimy, gdy koła mają mniejszą przyczepność do podłoża ze względu na śnieg czy oblodzenie, warto pomyśleć o zmianie opon już na przełomie października i listopada. Wymiana opon dopiero wtedy, gdy spadnie śnieg, może skutkować długimi kolejkami w firmach zajmujących się wulkanizacją.
Choć w Polsce wciąż nie możemy doczekać się wprowadzenia obowiązku sezonowej wymiany opon, obowiązuje ona jednak w wielu krajach Europy. Wystarczy, że wybierzecie się na wycieczkę do Czech, czy Słowacji, a już będziecie musieli mieć na swoich samochodach opony zimowe. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy bardzo dużym mandatem.
Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?
Opony zimowe to podstawa bezpiecznego poruszania się samochodem zimą po drogach w Polsce i innych państwach Europy. Ogumienie stanowi jedyną powierzchnię styku samochodu z nawierzchnią, po której się porusza. Żadne automatyczne systemy nie pomogą nam w sytuacji niebezpiecznego poślizgu, tak, jak opona o właściwej przyczepności. W Polsce w dalszym ciągu nie ma jednak obowiązku wymiany opon na zimowe. Jest to wyłącznie zalecenie.
Na co jeszcze uważać?
Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić, jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe. Na przykład w Austrii każdy kierowca musi mieć przy sobie gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową. W Czechach wymienione powyżej elementy dostarczane są z kołem zapasowym lub zestawem naprawczym oraz kompletem zapasowych żarówek i bezpieczników. Tak samo jest w Słowacji – gaśnica, apteczka, trójkąt, żarówki i bezpieczniki, kamizelki oraz koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Tam dochodzi jeszcze linka holownicza.
wrc