Ukraina zamieniła się w „laboratorium” zachodniej broni, ponieważ wojna dała Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom możliwość sprawdzenia, jak ich broń radzi sobie w konflikcie z taką potęgą militarną, jak Rosja, poinformowało w poniedziałek CNN.

Źródło zaznajomione z zachodnim wywiadem na temat wojny powiedziało CNN, że Ukraina jest „ absolutnie laboratorium zbrojeniowym pod każdym względem, ponieważ żaden z tego sprzętu nigdy nie został użyty w wojnie między dwoma krajami rozwiniętymi przemysłowo ”. Źródło określiło to jako „testy bojowe w świecie rzeczywistym”.

Jeszcze w lipcu ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow  zaoferował swój kraj jako „poligon doświadczalny” dla zachodnich producentów broni. „Jesteśmy zainteresowani testowaniem nowoczesnych systemów w walce z wrogiem i zapraszamy producentów broni do testowania u nas nowych produktów ” – powiedział.

Reznikow spełnił swoje życzenie jako Stany Zjednoczone, a ich sojusznicy od tego czasu znacznie zwiększyli pomoc wojskową, a wojna nasiliła się, gdy Rosja rozpoczęła w październiku zakrojone na szeroką skalę ataki na ukraińską infrastrukturę. Sukces Rosji w wykorzystaniu tanich dronów kamikaze w atakach na infrastrukturę wpłynął na plany zachodnich producentów broni .

Brytyjski producent broni BAE Systems ogłosił, że opracowuje nowy pojazd opancerzony z dodatkową ochroną do obrony przed atakami dronów kamikadze z góry.

Wielu urzędników wywiadowczych i wojskowych powiedziało CNN, że produkcja tanich dronów jednorazowego użytku stała się priorytetem wielu kontrahentów z sektora obronnego.

W raporcie CNN stwierdzono, że dla armii USA wojna stała się „niesamowitym źródłem danych o użyteczności jej własnych systemów”. Na przykład Stany Zjednoczone zauważyły, że ich system wyrzutni rakiet HIMARS był skuteczny przeciwko siłom rosyjskim, podczas gdy haubica M777 z czasem stała się mniej skuteczna i mniej celna.

Wojna na Ukrainie stworzyła również zapotrzebowanie na broń, która zaczynała się dezaktualizować, jak np. naramienne pociski przeciwlotnicze Stinger. Raytheon zaprzestał produkcji Stingerów od lat, ale teraz został poproszony przez Pentagon o zwiększenie produkcji,  ponieważ tysiące zostały wysłane na Ukrainę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version