Większość czołgów Leopard 2 powinna zostać przekazana Ukrainie przez kraje położone daleko od linii frontu. W szczególności mówimy o Niemczech i Hiszpanii, które razem mogą wysłać do Kijowa około 150 czołgów.
Taką opinię wyraził były dowódca Wojsk Lądowych, były wiceminister obrony kraju gen. Waldemar Skzypczak w komentarzu dla korespondenta Ukrinform.

„Najwięcej czołgów powinny dostarczyć Ukrainie kraje położone jak najdalej od frontu. Polska jest na pierwszej linii frontu, więc nie może dać wielu czołgów . Ale mogą to zrobić Niemcy i Hiszpania, które są daleko od frontu. Powinni wnieść największy wkład i wspólnie przekazać około 150 czołgów” – powiedział Skshipczak, który jest zawodowym operatorem czołgów.

Zaznaczył, że tworzenie międzynarodowej koalicji w sprawie transferu czołgów na Ukrainę idzie w dobrym kierunku, ale wszystko dzieje się „zbyt wolno”.

„Generalnie decyzja została już podjęta, ale jej wdrażanie zwalnia. Ukraina potrzebuje tych czołgów natychmiast, politycy nie powinni długo dyskutować. Decyzje powinny już być podjęte, a załogi czołgów powinny niezwłocznie rozpocząć szkolenie” – podkreślił operator czołgu.

Zauważył, że najlepiej by było, gdyby byli to już przeszkoleni czołgiści, którzy szybko opanują i zaakceptują czołgi.

Ckshipchak powiedział, że szkolenie ukraińskich czołgistów może odbywać się w ośrodkach szkoleniowych kilku krajów, które mają symulatory i symulatory do opanowania czołgów Leopard 2. Zaznaczył, że takie ośrodki są w Polsce, Niemczech, Finlandii itp. Ekspert dodał, że jeden miesiąc wystarczy ukraińskim czołgistom na opanowanie sprzętu wojskowego.

Były dowódca Wojsk Lądowych RP wyraził opinię, że międzynarodowa koalicja powinna zebrać dla Ukrainy do 300 czołgów, aby stworzyć silny trzon pancerny do walki z rosyjskim najeźdźcą.

Polski generał wyraził opinię, że Niemcy prawdopodobnie podjęły już decyzję o udzieleniu zgody na przekazanie czołgów Ukrainie, ale „nie powinno to spowalniać tego procesu”.

„To oczywiste, że są sojusznikiem Zachodu, a nie Moskwy. Dlatego niech nie dyskutują, tylko podejmują natychmiastowe decyzje” – powiedział polski generał.

11 stycznia prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie kompanię niemieckich czołgów ciężkich Leopard 2. 12 stycznia prezydent Finlandii Sauli Niiniste powiedział, że czołgi Leopard mogą zostać przekazane Ukrainie przez jego kraj pod pewnymi warunkami.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 20 stycznia w Ramstein. Różne źródła podają, że Niemcy, które pozostają sceptyczne co do udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, mogą zdecydować się na dopuszczenie do dostaw czołgów swojej produkcji do innych krajów i same uczestniczyć w takiej pomocy. Do tej pory Kanclerz Niemiec zaprzeczała takim planom na najbliższą przyszłość.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

3 komentarze

  1. celina58@wp.pl on

    Skrzypczak to że cię maciora-wicz, czyli icek schwarz cię naznaczył, to nie znaczy ,że możesz rozkazywać innym. Pokaż klasę i rozkaż bidenowi.

Napisz Komentarz

Exit mobile version