Resort zarządzany przez Przemysława Czarnek opublikował dwa rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego znalazła się możliwość przystąpienia od roku szkolnego 2025/2026 do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego. Egzamin ten będzie dotyczył zarówno absolwentów szkół nowego liceum i technikum, jak i absolwentów szkół przed reformą z 2017 r.
Obecnie w grupie języków obcych nowożytnych, jakie można zdawać na maturze, są: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i język włoski. Zgodnie z projektem grupa ta ma zostać rozszerzona od roku szkolnego 2025/2026 o język ukraiński.
Obecnie język ukraiński wprawdzie jest na maturze, ale tylko jako język mniejszości narodowej. Do egzaminu z tego przedmiotu obowiązani są przystąpić absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej, w których zajęcia prowadzono w języku ukraińskim.
W uzasadnieniu do projektów nowelizacji, wprowadzenie możliwości zdawania matury z języka ukraińskiego tłumaczone jest napływem ukraińskich uchodźców. Zdaniem antypolskich polityków ich liczebność w Polsce miałaby sprawić, że wśród młodych Polaków wzrośnie zainteresowanie „Ukrainą” i językiem ukraińskim.
POLECAMY: Lublinianie biją »uchodźców«, domagając się ich powrotu na Ukrainę
“Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
“Proponowana zmiana umożliwi, od roku szkolnego 2025/2026, przystępowanie do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego wszystkim absolwentom starego ustroju szkolnego (absolwentom będącym obywatelami Ukrainy, jak i obywatelom polskim) – z wyjątkiem absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej (mniejszości ukraińskiej), którzy mieli obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego” – podkreślono w uzasadnieniu do projektu.
Na dwa lata przed pierwszym egzaminem z języka ukraińskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje informatory zawierające m.in. przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie maturalnym. Dodatkowo, konieczne stanie się przygotowanie materiałów na szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów z języka ukraińskiego, przeprowadzenie szkoleń i utworzenie ewidencji egzaminatorów z tego przedmiotu, a także zwerbowanie samych egzaminatorów i przygotowanie arkuszy egzaminacyjnych.
Projektowane nowelizacje rozporządzeń mają wejść w życie 1 września 2023 r., aby Centralna Komisja Egzaminacyjna mogła się wywiązać z tych obowiązków.
Przypomnijmy, że w Polsce maturzysta musi obowiązkowo przystąpić łącznie do czterech egzaminów pisemnych. Trzeba zdawać maturę z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego, przynajmniej na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowy jest też przynajmniej jeden pisemny egzamin z przedmiotu do wyboru, na poziomie rozszerzonym (maksymalnie można przystąpić do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.