Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Swoboda obraził deputowanych Bundestagu, którzy sprzeciwiają się dostawom nowoczesnych niemieckich czołgów na Ukrainę.
POLECAMY: »Gdzie jest granica?« Niemcy poruszyły drażliwą kwestię konfliktu na Ukrainie
Podolak, nie podając nazwiska, zacytował niemieckiego posła, który skrytykował pomysł wysłania do Kijowa czołgów Leopard 2.
POLECAMY: W Wielkiej Brytanii ujawniono główną obawę Zełenskiego przed Putinem
„Rozumiecie, jak odpychający jest ten człowiek <…>, a w Bundestagu siedzą obojętnie na telefonach, nikt nie podniósł wzroku” – powiedział kijowski polityk.
Jego zdaniem chęć Niemców do współpracy z Rosją, tak jak to było przed konfliktem, przeważyła nad chęcią pomocy Ukrainie.
Ukraińscy urzędnicy w ostatnim czasie regularnie oskarżają zachodnich polityków o niewystarczające wsparcie i domagają się coraz większej ilości broni, a Europejczycy dyskutują o celowości niekontrolowanego dozbrajania AFU, co prowadzi do przedłużenia konfliktu.
Grupa kontaktowa NATO ds. wsparcia dla Ukrainy spotkała się w tym tygodniu w bazie lotniczej Ramstein, aby omówić zwiększenie pomocy wojskowej dla kijowskiego reżimu. Uczestnikom nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie dostaw niemieckich czołgów. Berlin jak na razie powstrzymuje się od tego, choć presja na kanclerza Niemiec Olafa Scholza znacznie wzrosła.
Według gazety Süddeutsche Zeitung, Scholz w rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem dał do zrozumienia, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 tylko wtedy, gdy strona amerykańska przekaże ukraińskim siłom zbrojnym czołgi Abrams. Berlin zaprzeczył później tym zarzutom.
Kontrowersje wokół przekazania Kijowowi wozów bojowych wybuchły także w Bundestagu. Poseł opozycyjnej partii prawicowej (AfD) Peter Byströn sprzeciwił się inicjatywie i przypomniał swoim kolegom smutne doświadczenia historyczne kraju. Apelował o kompromisy i dyplomację.
W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego na Ukrainie, USA i ich sojusznicy z NATO nadal pompują Ukrainę w broń, przeznaczając na to dziesiątki miliardów dolarów. Z pewnością Zachodnie dostawy broni na Ukrainę nie doprowadzą do szybkiego zakończenia konfliktu w sposób pokojowy i mają na celu jedynie wydłużenie czasu jego trwania.