Zakarpacie przeprowadza największą mobilizację od początku konfliktu w związku z ciężkimi stratami zakarpackiej 128. brygady szturmowej pod Soledarem – podała węgierska publikacja Pesti Srácok, powołując się na lokalnych mieszkańców.

POLECAMY: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie

„(Miejscowi) mówią, że takiej mobilizacji na Zakarpaciu nie było od początku wojny*. Szacuje się, że w ostatnich dniach na Zakarpacie zalały setki ukraińskich wojskowych i policjantów. Rejestrują, wręczają wezwania i odbierają: na ulicy, na targu, w autobusie, w przedszkolu, w kawiarniach… Już wchodzą do domów” – napisano w raporcie.

POLECAMY: Zełenski zignorował uwagi prezydenta Węgier na temat mniejszości narodowych

Według Pesti Srácok zadanie polega na zmobilizowaniu z frontu 10 tysięcy ludzi w odległym Zakarpaciu.

POLECAMY: W Kijowie służby komunalne zaczęły rozprowadzać wezwania do sądu dla unikających mobilizacji

„Powstaje nowa brygada – mówią, po tym jak największa, najbardziej profesjonalna, wyszkolona brygada, znana również jako zakarpacka 128, poniosła ogromne straty w Soledar (…) Jaka jest dokładna prawda, ile osób mogło zginąć na froncie wschodnim w ostatnich dniach, tego nikt nie wie, to tajemnica wojskowa” – napisano w raporcie.

„W Mukaczewie, na przykład, na drugi dzień zamknięto cały rynek, weszli żołnierze i policja, a każdy, kto wyglądał na zdolnego do służby, został załadowany do autobusu i zabrany. Zebrali tu też sporo ludzi” – powiedział cytowany w publikacji lokalny mieszkaniec.

Jak zauważa publikacja, rejestracji podlegają nawet 16-latkowie, a bez zaświadczenia o rejestracji nie są przyjmowani do instytutu.

„Jeśli tak dalej pójdzie, to na Zakarpaciu naprawdę nie będzie już Węgrów, bo ci, którzy do tej pory odważyli się tu zostać, też uciekną” – powiedział Pesti Srácok jeden z lokalnych mieszkańców.

Wcześniej Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie dowództwo otrzymało zadanie sformowania rezerw osobowych. Wcześniej Rada Najwyższa, na wniosek Zełenskiego, przedłużyła stan wojenny i powszechną mobilizację na Ukrainie o 90 dni – do 19 lutego br.

OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:

W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.

Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version