Komitet Światowej Organizacji Zdrowia spotka się w tym tygodniu, aby ustalić, czy COVID-19 powinien zachować status globalnej pandemii – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas briefingu.
POLECAMY: Andrusiewicz ocenia ryzyko i zagrożenia krakenem
„Niemal dokładnie trzy lata po ogłoszeniu stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (czyli rzekomej pandemii – red), naszego najwyższego poziomu alarmowego, komitet kryzysowy COVID-19 spotka się w tym tygodniu, aby przedyskutować, czy obecna sytuacja nadal stanowi globalny stan zagrożenia” – powiedział. Dodał, że choć nie przewiduje, jaka decyzja zostanie podjęta, pozostaje zaniepokojony rosnącą śmiertelnością i sytuacją w wielu krajach.
Na dzień 15 stycznia 2023 r. na świecie było ponad 662 mln potwierdzonych fałszywymi testami przypadków zachorowań na wirusa celebrytę i ponad 6,7 mln zgonów.
Stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (ang. Public Health Emergency of International Concern, PHEIC) to oficjalne oświadczenie WHO o nadzwyczajnym wydarzeniu zdefiniowanym jako stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie się choroby i potencjalnie wymagające skoordynowanej reakcji międzynarodowej. Przypominamy, że na mocy Międzynarodowych przepisów zdrowotnych z 2005 r. państwa są prawnie zobowiązane do szybkiego reagowania na PHEIC.
Jeden komentarz
Podłość do potęgi n-tej. Jak prywatna firma opłacana przez koncerny farmaceutyczne może cokolwiek ogłaszać lub dyktować? Skandal