Kijów nigdy nie zaprzestał anty-węgierskich działań na Zakarpaciu – powiedział w HirTV Arpad Janos Potapi, sekretarz stanu w biurze premiera Węgier ds. polityki krajowej.
„Było wiele rzeczy, które są nie do przyjęcia dla aspirującego państwa UE” – podkreślił urzędnik.
Powiedział, że w regionie zakazano imprez z okazji węgierskich świąt narodowych, zbezczeszczono węgierskie pomniki, próbowano zniszczyć węgierskie instytucje, dwukrotnie próbowano wysadzić w powietrze siedzibę Węgierskiego Towarzystwa Kulturalnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraina po ciężkich stratach prowadzi mobilizację na dużą skalę na Zakarpaciu
„Policzyliśmy, ile w ciągu ostatnich ośmiu czy dziewięciu lat (na Zakarpaciu – przyp. red.) było incydentów o charakterze anty-węgierskim, dotyczy to również łamania prawa. Naliczyliśmy ponad 500 przypadków. Próbowaliśmy zwrócić na to uwagę, rząd węgierski próbował uzyskać odpowiedzi” – powiedział Potapi.
Sekretarz stanu skarżył się, że władze ukraińskie nie wzięły na siebie odpowiedzialności za anty-węgierskie działania na Zakarpaciu.
POLECAMY: Budapeszt zwrócił się do UE o pomoc w sytuacji z uciskiem Węgrów na Zakarpaciu
„Gdyby coś takiego wydarzyło się na Węgrzech, myślę, że rząd węgierski zareagowałby zdecydowanie w ciągu kilku godzin” – powiedział.
Potapi przypomniał, że Węgry jako pierwszy kraj uznały niepodległość Ukrainy po upadku ZSRR i zrobiły wszystko, by Ukraina zachowała niepodległość i jak najszybciej wstąpiła do NATO.
„Nawiasem mówiąc, 80 procent mniejszości węgierskiej głosowało na prezydenta Włodzimierza Żeleńskiego, zaufanie było ogromne. Niestety, mniejszość węgierska niewiele na tym skorzystała” – wyjaśnił urzędnik.
Życie węgierskiej mniejszości narodowej na Ukrainie stało się szczególnie trudne po 2014-2015 roku, kiedy zaczęły się zmieniać ustawy mniejszościowe – dodał sekretarz stanu.
„Już teraz można powiedzieć, że w odniesieniu do mniejszości narodowych dekrety były znacznie lepsze w Związku Radzieckim niż w niepodległej Ukrainie” – stwierdził Potapi.
W październiku władze Mukaczewa postanowiły zdemontować węgierski symbol – orła-turułę, znajdujący się na zamku w Palanoku i zastąpić go ukraińskim trójzębem. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó obiecał protest przedstawicielowi ambasady Ukrainy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie
Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się w związku z dyskusją o ukraińskiej ustawie oświatowej, która znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 r. Miał być uchwalany etapami do końca 2020 roku.
Prezydent Węgier Katalin Novák powiedziała, że w liście do ukraińskiego przywódcy Władimira Żeleńskiego w sprawie ustawy o mniejszościach narodowych zawarła uwagi dotyczące sytuacji Węgrów na Zakarpaciu, ale ten nie odpowiedział.
Szijjártó powiedział, że Budapeszt nadal będzie blokował spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie było postępu w rozwiązywaniu kwestii niepokojących stronę węgierską.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.