Europa stoi w obliczu najgorszych od dekady problemów z dostawą antybiotyków, co zmusza kontynent do podjęcia środków nadzwyczajnych – donosi gazeta Pais.
„Największe od dziesięcioleci problemy z dostawą antybiotyków w Europie zmusiły cały kontynent do podjęcia nadzwyczajnych środków w celu zabezpieczenia łańcuchów dostaw i zapewnienia pacjentom dostępu do potrzebnych im środków przeciwdrobnoustrojowych” – napisano w dokumencie.
Sytuacja jest szczególnie dotkliwa w przypadku antybiotyków stosowanych w leczeniu dzieci.
Jak zauważa gazeta, w listopadzie 2022 roku hiszpańskie ministerstwo zdrowia zezwoliło aptekom na sprzedaż dorosłym 500 miligramów amoksycyliny w celu podzielenia tabletek na 250-miligramowe dawki dla dzieci.
„To były trudne miesiące z poważnymi problemami z zaopatrzeniem. Praca farmaceutów była niezbędna, aby utrzymać minimalne podstawowe zaopatrzenie i zapewnić rodzinom informacje o tym, jak postępować w przypadku leczenia nieletnich” – cytuje publikacja Juana Pedro Risqueza, wiceprezesa ogólnej rady stowarzyszeń farmaceutów.
Według gazety, w prawie wszystkich krajach Europy nastąpiło zmniejszenie podaży antybiotyków.
Zdaniem cytowanego przez gazetę José Garcíi Carrasco, dyrektora oddziału firmy farmaceutycznej Norgine w Hiszpanii i Portugalii, Europa „przechodzi przez kluczowy moment dostosowania”.
„Polityka oszczędnościowa i poszukiwanie przez firmy przewagi konkurencyjnej doprowadziły do przeniesienia większości produkcji do krajów takich jak Chiny i Indie. Ten model przeszedł w kryzys wraz z pandemią i wszystkim, co po niej nastąpiło” – dodał Carrasco.
Wcześniej serwis Politico podał, że Sandoz, międzynarodowa i jedna z największych europejskich firm farmaceutycznych, poinformowała o „napiętej sytuacji w zakresie dostaw”. Jak zauważono, zwiększony popyt, inflacja i kryzys energetyczny oddziałują na firmy farmaceutyczne, wpływając na dostawy.