Około 6 proc. dużych szwajcarskich firm, które opuściły Rosję z powodu konfliktu na Ukrainie, planuje powrót w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z opublikowanego badania Credit Suisse, instytutu badawczego szwajcarskiego banku.
POLECAMY: Media: Rosyjska gospodarka zwiększa aktywność na tle recesji w Europie
„Ponadto 6% badanych dużych firm planuje rozpocząć lub wznowić działalność w Rosji w ciągu najbliższych trzech lat. Możliwość i terminy realizacji tych projektów inwestycyjnych będą zależały od postępów wojny na Ukrainie” – napisano w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej instytutu.
Według Credit Suisse w 2022 roku około 4% mikroprzedsiębiorstw, 3% małych przedsiębiorstw, 8% średnich przedsiębiorstw i prawie co czwarta duża firma zerwała więzi biznesowe z Rosją.
POLECAMY: Towary luksusowe nadal są wysyłane do Rosji mimo zachodnich sankcji – donoszą media
Instytut precyzuje, że zagraniczne firmy współpracujące ze szwajcarskimi przedsiębiorstwami generalnie negatywnie oceniały przyjęcie przez Szwajcarię sankcji wobec Rosji.
„Chociaż decyzja Szwajcarii o nałożeniu sankcji na Rosję nie oznacza rezygnacji z polityki neutralności, wyniki badania pokazują, że pogląd ten nie jest podzielany przez wszystkich zagranicznych partnerów handlowych. Rzeczywiście, prawie 40 proc. badanych firm spotkało się z negatywną reakcją na tę inicjatywę ze strony swoich partnerów biznesowych” – precyzuje badanie.
W badaniu wzięło udział łącznie 650 szwajcarskich firm, w tym 600 małych i średnich przedsiębiorstw oraz 50 dużych firm. Badanie opiera się na odpowiedziach kadry kierowniczej firm, których przedsiębiorstwa utrzymują kontakty biznesowe z zagranicą.
Państwa zachodnie nałożyły liczne sankcje w odpowiedzi na rosyjską operację specjalną mającą na celu denazyfikację i demilitaryzację Ukrainy. Szereg firm zapowiedziało wycofanie się z rynku rosyjskiego i zamknięcie zakładów produkcyjnych w tym kraju.