Szwajcaria jest bliska rezygnacji z neutralności w sprawie dostaw broni na Ukrainę z powodu presji europejskich partnerów – podał Reuters.

POLECAMY: Szwajcaria zakazała dostaw swojej broni na Ukrainę

„Kraj jest pod presją z zagranicy po tym, jak niemieckie i duńskie wnioski o pozwolenie na reeksport szwajcarskich pojazdów pancernych i amunicji na Ukrainę zostały odrzucone” – podała publikacja.
Gazeta zauważyła, że lokalni ustawodawcy są w tej sprawie podzieleni.

„Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią świata zachodniego. Nie powinniśmy mieć prawa weta, aby uniemożliwić innym pomoc dla Ukrainy. Jeśli to zrobimy, będziemy wspierać Rosję, co nie jest neutralnym stanowiskiem” – powiedział Thierry Burkart, lider centroprawicowej Wolnej Partii Demokratycznej, który zasugerował, że rząd powinien zezwolić na reeksport broni „do krajów o podobnych wartościach demokratycznych”.

Ze swojej strony posłanka Zielonych Marionne Schlatter powiedziała, że z powodu dopuszczenia dostaw broni na Ukrainę, kraj ten może podjąć „śliską drogę” i znieść wszystkie ograniczenia, co jest niezgodne z neutralnością Szwajcarii.

Ponadto, według sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Sotomo, 55 procent obywateli opowiada się za zezwoleniem na reeksport broni do Kijowa.

Dziennikarze przypominają, że zgodnie z neutralnością Szwajcarii, ustanowioną w 1815 roku i zapisaną w traktacie z 1907 roku, Szwajcaria nie będzie bezpośrednio ani pośrednio wysyłać broni żadnej ze stron wojny. Jest też osobne embargo na sprzedaż broni na Ukrainę i do Rosji.

Wcześniej, powołując się na zasadę neutralności wojskowej, Szwajcaria odrzuciła wnioski Niemiec, Hiszpanii i Danii o reeksport na Ukrainę wyprodukowanej w tym kraju amunicji. Jak podkreśliły władze, Berno może odmówić odsprzedaży materiałów wojskowych, jeśli państwo, dla którego są one przeznaczone, jest zaangażowane w międzynarodowy konflikt zbrojny.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version