Plan zaproponowany przez Komisję Europejską, który zakłada między innymi zakaz instalowania pieców gazowych w budynkach mieszkalnych, wywołał duże zamieszanie. Mimo obaw części społeczeństwa, nie wymusza on wymiany istniejących źródeł ciepła w już istniejących nieruchomościach. Nowe przepisy mogą wejść w życie dopiero po kilku latach, ale wcześniej muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Czy pakiet Fit for 55 ma szanse na sukces?

Plan Komisji Europejskiej zakładający zakaz instalowania kotłów gazowych w nowych budynkach mieszkalnych wywołał kontrowersje. Obecnie 40% domów w miastach korzysta z gazu jako źródła ciepła, a liczba kotłów gazowych instalowana w budynkach jednorodzinnych wzrosła w ostatnich latach dzięki programowi „Czyste Powietrze”. Jednak Fit for 55, propozycja Komisji Europejskiej, stawia pod znakiem zapytania taki trend.

Fit for 55 i zakaz instalacji pieców gazowych

„Fit for 55” to zbiór nowych przepisów klimatycznych, których celem jest redukcja emisji o 55 proc. Unia Europejska chce osiągnąć ten wynik do 2030 roku.

Jednym z kroków ma być wprowadzenie zakazu instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych w nowych budynkach do 2027 r. W późniejszym okresie przepis ten miałby objąć również modernizowane nieruchomości. Według zapowiedzi zakaz instalacji pieców gazowych w starszych domach miałby wejść w życie do 2030 r.

Komisja Europejska planuje wprowadzić zakaz instalacji kotłów węglowych, olejowych i gazowych w nowych budynkach do 2027 roku. Później, w 2030 roku, zakaz miałby również objąć modernizowane nieruchomości.

Zakaz pieców gazowych a odejście od rosyjskiego surowca

W opinii przedstawicielki Koalicji Klimatycznej Urszuli Stefanowicz, gaz jest uważany za paliwo kopalne i jest mniej emisyjny w porównaniu z węglem, choć nadal emituje emisję. Wielkość emisji tych paliw zależy od ucieczki metanu podczas wydobycia, transportu i przechowywania gazu i jak duża jest dodatkowa emisja do atmosfery.

Przedstawicielka Koalicji Klimatycznej wyjaśnia, że UE ma na celu rezygnację z używania wszystkich paliw kopalnych, w tym również gazu, nie tylko węgla. Oprócz ważnych kwestii środowiskowych, ważne jest również odcięcie się od rosyjskiego dostawcy gazu.

Alternatywę dla powszechnie instalowanych kotłów gazowych mają stanowić przede wszystkim pompy ciepła oraz inne odnawialne źródła energii.

Czy będzie trzeba wymieniać piece gazowe?

Wbrew niektórym opiniom plan nie zakłada konieczności demontażu istniejących już instalacji.

– Wprowadzenie zakazu instalowania pieców gazowych nie oznacza, że z dnia na dzień wszystkie piece gazowe znikną z domów. UE nie wprowadza zakazów na poziomie obywatela, ale na poziomie rynku, próbując go zmodyfikować tak, byśmy zbliżali się do zerowej emisji – poinformowała Urszula Stefanowicz.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version