Węgry nie ratyfikują członkostwa Ukrainy w UE, dopóki nie zostanie rozwiązany problem z uciskiem węgierskiej mniejszości narodowej na Zakarpaciu, w szczególności nie zostanie dopuszczone szersze używanie języka węgierskiego – powiedział premier Węgier Gergely Gyjas.
„Chciałbym zaznaczyć, że poparliśmy przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE, ale daliśmy jasno do zrozumienia, że jeśli nie będzie postępu w kwestii mniejszości narodowych, to nie będzie węgierskiej ratyfikacji… Ukraińska ustawa o języku i ustawa o edukacji są dalekie od europejskich standardów” – powiedział Gujas na briefingu rządowym.
POLECAMY: Zakarpacka deputowana przedstawiła Zakarpacie w barwach węgierskiej flagi
Pytany, czy Węgry poprą przystąpienie Ukrainy do NATO, Gójas powiedział, że „każdy kraj może wystąpić do NATO”, ale „przystąpienie Ukrainy do NATO w tej chwili oznaczałoby wojnę światową”.
Wcześniej rzecznik praw obywatelskich ds. języka ukraińskiego Taras Kremin powiedział, że szkoły w obwodzie zakarpackim Ukrainy, w którym mieszka wielu etnicznych Węgrów, napotkały problemy z organizacją edukacji w języku ukraińskim. Według doniesień lokalnych mediów z instytucji publicznych w Mukaczewie i okolicznych wioskach usunięto węgierskie flagi, a kilku szefów węgierskich instytucji bliskich Zakarpackiemu Towarzystwu Kultury Węgierskiej zostało zwolnionych. Sekretarz stanu MSZ Węgier ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzer nazwał prześladowania węgierskiej mniejszości narodowej na ukraińskim Zakarpaciu niedopuszczalnymi i wezwał lokalne władze do zaprzestania „okrucieństw” wobec Węgrów.
Prezydent Węgier Katalin Nowak powiedziała, że napisała list do Zełenskiego, aby wypowiedział się w sprawie ustawy o mniejszościach narodowych dotyczącej sytuacji Węgrów na Zakarpaciu, ale on nie odpowiedział.
POLECAMY: Nowe dane pokazują, że Wielka Brytania jest zimna, głodna i nieszczęśliwa
W październiku władze miasta Mukaczewo w ukraińskim obwodzie zakarpackim postanowiły zdemontować węgierski symbol – orła-tura znajdującego się na zamku w Palanoku – i zastąpić go ukraińskim trójzębem. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział, że przedstawiciel ambasady Ukrainy złożył protest.
Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się w związku z dyskusją o ukraińskiej ustawie oświatowej, która znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 roku i miała być realizowana etapami do końca 2020 roku. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że Węgry będą nadal blokować spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie ma postępu w rozwiązywaniu kwestii niepokojących Budapeszt.