Coraz częściej do sądów kierowane są wnioski dziadków o uregulowanie kontaktów z wnuczkami. Inicjujący takie postępowania dziadkowie najczęściej uzyskują korzystne dla nich rozstrzygnięcia. Zdarza się, że w sprawie udaje się wypracować ugodę. Czasami natomiast sądy krytycznie oceniają składane wnioski.

Aldona ma 7 lat. Mieszka z mamą Hanną. Tata dziewczynki Kleofas rozstał się z partnerką i powrócił do zamieszkiwania ze swoimi rodzicami. Kleofas chętnie zabiera córkę na wyjazdy weekendowe, gdy matka dziecka pracuje. Razem podróżują po różnych zakątkach województwa. W dniach, w których dziewczynka uczęszcza do szkoły, stale zajmuje się nią mama.

Kontakty z Aldonką chcą realizować także rodzice Kleofasa: Anna i Maciej. Maciej od wielu lat nadużywa alkoholu. Bywa porywczy i krzyczy na bliskich. Hanna niechętnie wyraża zgodę na to, aby Aldona pozostawała z dziadkami bez obecności ojca. Na tym tle dochodzi do konfliktów rodzinnych. Czy dziadkowie mają prawo do realizowania kontaktów z wnuczką?

Ważne przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że przepisy o kontaktach z dzieckiem nie odnoszą się wyłącznie do rodziców. Także i dziadkowie (obok innych bliskich dziecka) mogą realizować z nim kontakty.

Najlepiej, jeśli decyzja o tym, jak kontakty mają się odbywać, zapada w zgodzie, skoro jest to rozwiązanie najlepsze dla dziecka. Pomocna może okazać się mediacja. Gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia, możliwe jest zainicjowanie postępowania sądowego o uregulowanie kontaktów. W takim przypadku sprawą zajmie się sąd. Jednak i w tym przypadku często udaje się osiągnąć konsensus – bywa, że udaje się zawrzeć ugodę sądową lub strony wypracują porozumienie w toku mediacji sądowej. Natomiast niekiedy wniosek o uregulowanie kontaktów wymaga oceny przez sąd. Ten kieruje się zasadą, aby decyzja była zgodna z dobrem dziecka. Zasadniczo sądy uwzględniają wnioski dziadków o uregulowanie kontaktów. Czasami wniosek nie zostaje uwzględniony w całości. Zdarza się jednak i tak, że wniosek podlega oddaleniu, gdyż jego uwzględnienie byłoby sprzeczne z dobrem dziecka.

Gdyby w sprawie małoletniej Aldony nie udało się wypracować porozumienia, sprawą zajmie się sąd (przy założeniu, że wniosek w sprawie zostanie złożony). Sąd zwróci uwagę na to, czy dziecko chce mieć kontakty z dziadkami, jak jego potrzeby są zabezpieczane w trakcie spotkań. Skoro jeden z dziadków cierpi na problem alkoholowy, okoliczność ta może być istotna przy orzekaniu o zasadności wniosku. Istotne jest to, aby dziecku nie stała się krzywda w trakcie spotkań. Zakres kontaktów wymaga uwzględnienia szeregu kwestii. Znaczenie może mieć i to, czy dziadek dziewczynki podejmie terapię odwykową. Warto też pamiętać, że sąd może uregulować w sposób odmienny kontakty babci i dziadka z wnuczką, skoro relacje dziecka z każdym z nich mogą inaczej się kształtować.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version