Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z kontrowersyjnym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r. – Powodem były wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których uznał on postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE.

POLECAMY: Niezgodna z Konstytucją RP nowelizacja ustawy o SN przyjęte przez Sejm

Przypominamy, że orzeczenie to, wbrew unijnym przepisom, stwierdziło, że niektóre przepisy prawa UE są niezgodne z polską konstytucją.

W świetle tego orzeczenia, polski rząd uznał, że Trybunał Konstytucyjny ma wyższe uprawnienia niż Trybunał Sprawiedliwości UE i może niekiedy unieważniać decyzje unijne. Komisja Europejska uważa to za naruszenie unijnych przepisów i zasad, w tym zasady prymatu prawa UE nad prawem krajowym.

W ramach procedury przeciwko Polsce, Trybunał Sprawiedliwości UE ma za zadanie ocenić zgodność polskiego orzeczenia z unijnymi przepisami i zasadami. W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa UE, Trybunał może nałożyć na Polskę kary finansowe lub inne sankcje.

KE uważa, że wyroki, o jakich mowa powyżej naruszają art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, poddając go nadmiernie zawężającej wykładni. – Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Wynika to z nieprawidłowości przy mianowaniu trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r. – oceniła KE.

Sprawa ta jest jednym z wielu sporów między Polską a UE, dotyczących m.in. reformy sądownictwa w Polsce, kwestii praworządności oraz poszanowania zasad demokratycznych. Spory te budzą duże kontrowersje i wywołują napięcia między Polską a Unią Europejską.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version