Morze Marmara w pobliżu Stambułu cofnęło się nagle w poniedziałek o 15-20 metrów, naukowcy uspokoili opinię publiczną: zjawisko zostało spowodowane różnicą ciśnień i nie jest związane z aktywnością sejsmiczną.
Media opublikowały w poniedziałek nagrania z drona, na których widać, jak morze cofa się o około 15-20 metrów od brzegu w rejonie Avcilar, odsłaniając skały.
Naukowcy z szacownego Obserwatorium Candilli wyjaśnili sytuację: twierdzą, że jest to zjawisko meteorologiczne spowodowane wahaniami ciśnienia i nie ma nic wspólnego z trzęsieniami ziemi.
Trzęsienia ziemi o sile 7,7 i 7,6, w odstępie ponad dziewięciu godzin, nawiedziły południowo-wschodnią Turcję 6 lutego. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że są one najsilniejsze od 1939 roku, nazywając je „katastrofą stulecia”.
Według najnowszych danych zginęło ponad 31 tys. osób. Wstrząsy ziemi, po których nastąpiły setki wstrząsów wtórnych, były odczuwalne w 10 prowincjach kraju i państwach sąsiednich, w tym w Syrii.
Jeden komentarz
gdyby owo zjawisko było skutkiem różnicy ciśnień, to konsekwencją byłby huragan zmiatający samochody z dróg. pytanie: to pierwsze takie zjawisko na przstrzeni stulecia, czy n-te? kp