Śmiertelnie groźny wirus Marburg został wykryty w jednej z próbek w Gwinei Równikowej. Nie żyje dziewięć osób, a kolejne kilkanaście zdradza objawy choroby.

Władze Gwinei Równikowej zleciły badania próbek, w celu ustalenia przyczyny śmiertelnej choroby, która wystąpiła w prowincji Kie Ntem na zachodzie kraju. Do tego celu wysłano próbki do Instytutu Pasteura w Senegalu, który jest ośrodkiem referencyjnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ostrzeżenie o chorobie zostało wydane 7 lutego przez okręgowego urzędnika ds. zdrowia. W jednej z ośmiu wysłanych próbek zidentyfikowano wirusa Marburg.

Marburg – co to za wirus?

W prowincji Kie Ntem na zachodzie Gwinei Równikowej wybuchła śmiertelna choroba, której przyczyna nie była początkowo znana. Władze kraju wysłały próbki do Instytutu Pasteura w Senegalu, ośrodka referencyjnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w celu ustalenia przyczyny. Ostrzeżenie o wybuchu choroby wysłano 7 lutego, a w jednej z ośmiu wysłanych próbek wykryto wirusa Marburg. 

Wirus Marburg jest podobny do wirusa Ebola i został wykryty po raz pierwszy w Niemczech w 1967 roku. Ze względu na jego wysoki potencjał epidemiczny naukowcy bacznie go obserwują. Marburg przeskoczył na człowieka z nietoperzy owocożernych i rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób, powierzchniami i materiałami.

Choroba marburska charakteryzuje się nagłym wystąpieniem gorączki, silnym bólem głowy i złym samopoczuciem. W wielu przypadkach rozwija się ciężka gorączka krwotoczna w ciągu siedmiu dni, a chorzy cierpią na skrajne wyczerpanie, uszkodzenie wątroby, zapalenie trzustki i wymioty krwią. Śmiertelność wynosi 88%, a nie ma skutecznych leków ani szczepionek na chorobę marburską.

W dotkniętych chorobą marburską dystryktach Gwinei Równikowej rozmieszczono zespoły szybkiego reagowania. Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia namioty z rękawicami laboratoryjnymi do badania próbek oraz zestaw przeciw wirusowej gorączce krwotocznej, który zawiera środki ochrony osobistej dla 500 pracowników służby zdrowia.

14 lutego 2023 odbyło się specjalne posiedzenie WHO, na którym omawiano m. in. kwestię potencjalnych kandydatów na szczepionki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

3 komentarze

  1. Nie ma skutecznych leków i szczepionek na chorobę marburską ale WHO już omawiało kwestię potencjalnych szczepionek? Ciekawe.

Napisz Komentarz

Exit mobile version