Parlament Rady Europy z inicjatywy Węgier i Rumunii wystąpi do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie – poinformował na portalach społecznościowych minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó.
POLECAMY: Węgierskie MSZ zażądało przeprosin od wysłannika USA przy ONZ
„Mamy szczerą nadzieję, że społeczność międzynarodowa, Unia Europejska i organizacje międzynarodowe zmuszą Ukrainę do wykonania decyzji komisji, tak jak to wielokrotnie robili w przypadku węgierskiego ustawodawstwa” – powiedział minister.
POLECAMY: Budapeszt zadeklarował niedopuszczalność działań antywęgierskich na Zakarpaciu
Sprecyzował, że decyzja może być gotowa do lipca.
Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy w zakresie prawa konstytucyjnego.
Budapeszt nie ratyfikuje członkostwa Ukrainy w UE, dopóki Kijów nie rozwiąże problemu prześladowania węgierskiej mniejszości narodowej na Zakarpaciu – powiedział w ubiegłym tygodniu premier Węgier Gergely Gyjas.
Według doniesień medialnych, w mieście Mukaczewo na ukraińskim Zakarpaciu, a także w niektórych wsiach, z instytucji publicznych usunięto węgierskie flagi, a kilku szefów instytucji bliskich Węgierskiemu Towarzystwu Kulturalnemu zostało zwolnionych.
POLECAMY: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie
Sekretarz stanu MSZ Węgier ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzer nazwał prześladowanie mniejszości narodowej niedopuszczalnym i wezwał lokalne władze do zaprzestania „okrucieństw”.
Prezydent Węgier Katalin Novak powiedziała, że w liście do prezydenta Ukrainy Władimira Żeleńskiego o ustawie o mniejszościach narodowych przedstawiła uwagi dotyczące sytuacji Węgrów, ale ten nie odpowiedział.
Na Ukrainie od 2017 roku obowiązuje ustawa o edukacji, która znacznie ograniczyła możliwość nauczania w językach narodowych.