W piątek 17 lutego policjanci ruchu drogowego będą prowadzić intensywne działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w całej Polsce. Przypuszczalnie pojawią się w okolicach przejść dla pieszych. Naruszenie przepisów drogowych może skutkować nałożeniem mandatu o wartości aż do 3000 złotych.

Policja w ramach piątkowej akcji będzie zwracać uwagę na bezpieczeństwo pieszych, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego i innymi wspomagającymi ruch – poinformowała KGP.

Policyjna akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

– W trakcie akcji będą prowadzone przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne, w ramach których policjanci będą przypominali uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa ruchu drogowego oraz zachowaniu prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, rowerzystami i pieszymi – przekazał nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych, rowerzystów oraz osób poruszających się na hulajnogach czy rolkach, jak oświadczył jeden z funkcjonariuszy. Kontrole skupią się głównie na oznakowanych przejściach dla pieszych oraz miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie wcześniej doszło do potrąceń niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mundurowi podkreślają, że piesi, rowerzyści oraz osoby poruszające się na hulajnogach czy rolkach są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych, ponieważ nie posiadają aktywnych lub biernych systemów bezpieczeństwa.

Mandaty za wykroczenia na przejściach dla pieszych


Według policyjnych statystyk piesi stanowią nadal znaczącą część ofiar wypadków drogowych. – Wiele z tych wypadków jest spowodowanych przez nieodpowiedzialne i nieostrożne zachowanie kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego – zauważył Opas.

Mandat karny w wysokości 1500 zł, a w razie recydywy aż 3000 zł, grozi w przypadku:
  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na pasach;
  • wyprzedzaniu na przejściu lub przed nim;
  • omijaniu pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  • nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu, kiedy kierujący skręcił w drogę poprzeczną.
  • – W tym roku dotychczas odnotowano o 28 mniej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednak samych wypadków było 731 i jest to większa liczna zdarzeń o 53. Najwięcej z nich – 461 – było na przejściach dla pieszych – przekazał nadkomisarz Robert Opas.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version