W ostatnim czasie kierowcy muszą zmierzyć się z wysokimi kosztami ubezpieczeń OC, które wydają się rosnąć w coraz szybszym tempie. Według analiz serwisu ubea.pl, średnia cena polisy OC wyniosła w styczniu 2023 roku 1314 złotych, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z listopadem 2022 roku, kiedy to rekordowo wynosiła 1345 złotych. Niemniej jednak, w ujęciu miesięcznym przeciętne OC podrożało o kolejne 1,5%, co stanowi dość znaczącą zmianę.
Ekspert zwraca uwagę na fakt, że w ujęciu dwuletnim OC zdrożało o 5,7%, co oznacza wzrost kosztów dla kierowców. Niestety, chociaż w ujęciu realnym polisa tańszeje, to jednak nie daje to dużego pocieszenia, ponieważ koszty utrzymania pojazdu wciąż rosną.
Mimo tego, że kierowcy muszą zmierzyć się z wysokimi kosztami, dobre wieści przynoszą wyniki raportów policji, które wskazują na zmniejszenie liczby wypadków drogowych w ostatnim kwartale 2022 roku. Nowy taryfikator mandatów przyniósł efekty i liczba ofiar śmiertelnych zredukowała się w porównaniu z wcześniejszymi kwartałami. Niemniej jednak, kierowcy muszą pozostać czujni i stosować się do przepisów ruchu drogowego, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.
Jak wyglądają ceny ubezpieczeń OC w ostatnich miesiącach? Kierowcy muszą przygotować się na sinusoidę
Według analizy portalu ubea.pl, w styczniu 2023 roku średnia cena polisy OC wyniosła 1314 złotych, co jest mniejszą kwotą niż rekordowy wynik z listopada 2022 roku, kiedy to przeciętna składka wynosiła 1345 złotych. W ciągu miesiąca cena wzrosła o 1,5%, co według prezesa Ubea.pl, Pawła Kuczyńskiego, stanowi istotną zmianę w kontekście średniej składki OC, która wzrosła z 1295 zł do 1314 zł.
Liczba śmiertelnych wypadków spada. I bardzo dobrze!
Według styczniowej analizy przeprowadzonej przez serwis ubea.pl, przeciętna cena polisy OC w pierwszym miesiącu 2023 roku wynosiła 1314 złotych. Choć jest to mniejsza kwota niż w listopadzie 2022 roku, przeciętna składka OC wzrosła o 1,5% w porównaniu z grudniem 2022 roku. W ciągu dwóch lat, od stycznia 2021 roku, średni koszt OC wzrósł o 5,7%. Jednak warto pamiętać, że mowa tu o zmianach nominalnych, a nie realnych.
Raporty policji za czwarty kwartał 2022 roku pokazują, że liczba wypadków drogowych zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi kwartałami, a nowy taryfikator mandatów może wpłynął na poprawę wyników. W ciągu minionego kwartału zarejestrowano 4646 wypadków, które spowodowały 417 ofiar śmiertelnych i 5111 rannych. Mimo poprawy sytuacji na drogach, liczba ofiar śmiertelnych wciąż jest zbyt wysoka.