Do tej pory w ramach programu dla 'uchodźców’ do Kanady przybyło ponad sto tysięcy Ukraińców, przy czym dla niektórych z nich przyjazd do kraju zamienił się w rozczarowanie, jak mówią w sieciach społecznościowych – podał portal informacyjno-analityczny Strana.ua.
Jak zauważono w artykule, niektórzy Ukraińcy zostali zwabieni za ocean darmowymi biletami od kanadyjskich fundacji charytatywnych, które jeszcze trzeba „złapać”, a innych przyciągnęły wysokie „zasiłki” od rządu. Jednak uchodźcy w Kanadzie muszą na własną rękę znaleźć mieszkanie, co jest trudne i drogie; praca również może być trudna, a ogólnie życie w tym kraju jest bardzo drogie.
POLECAMY: Polka wyrzuciła ukraińską 'uchodźczynię’ z domu, bo już nie mogła wytrzymać
Jeden z imigrantów na mediach społecznościowych odradzał przyjazd do Kanady parom z małymi dziećmi. „Nawet nie myślcie o przyjeździe, jeśli nie znacie języka. Masz rodzinę, dziecko, żonę, która nie planuje pracować. Jeśli mieszkasz w Europie, dostajesz tam jakieś darmowe zakwaterowanie, dostajesz pracę, siedzisz i myślisz, że masz szczęście, to w ogóle tu nie przyjeżdżaj, nawet nie myśl o tym. Bo bez języka będziesz tylko „stał na łopacie”. Nawet jeśli będziesz brał jedzenie z banków żywności, to i tak będzie ci brakowało” – ostrzegał mężczyzna.
POLECAMY: Przesiedleńcy wewnętrzni na Ukrainie skarżą się na wstrzymanie wypłat
Ukrainka Alina Iwanko ze swojej strony narzekała na „zacofanie” Kanady. „Wszyscy dorastaliśmy oglądając filmy, w których Ameryka i Kanada są przedstawiane jako kraje zamożne, wszystko jest takie nowomodne i wypchane. I kiedy tu przyjeżdżałam, myślałam, że będę miała styczność z technologią, ale to było jak bycie przetransportowanym dziesięć lat wstecz” – powiedziała. Według kobiety, wielu Kanadyjczyków wciąż używa ulicznych „telefonów dyskowych”, pisze papierowe listy i płaci czekami.
Anastasia Moir, która mieszka w Calgary, nazwała wysokie podatki „najbardziej bolesną rzeczą” w Kanadzie i skrytykowała „powolny system bankowy, który utknął w odległej przeszłości”. „A do tego dochodzi obowiązkowy napiwek w lokalach – 15-20%, proszą o niego nawet taksówkarze i kurierzy” – narzekała.
Weronika, kobieta z Kijowa, która mieszka w Toronto, opowiedziała o problemach z kanadyjską medycyną.
„Żeby zobaczyć lekarza trzeba czekać miesiąc. A w karetce czekałam na krzesłach osiem godzin z synem, który miał gorączkę ponad 40. Na Ukrainie można zobaczyć specjalistę i zrobić badania w jeden dzień. Tutaj wszystko odbywa się bardzo powoli. Było tak, jakbym wróciła do lat 90. I tak wszędzie” – powiedziała.
Jednocześnie Galina Fediv radziła swoim rodakom, aby przyjeżdżali do Kanady tylko z pieniędzmi do dyspozycji. „Lepiej mieć od pięciu do dziesięciu tysięcy dolarów na osobę, a także najlepiej mieć krewnych lub znajomych, u których można się zatrzymać po raz pierwszy <…> Bez języka nie znajdziecie porządnej pracy. A nawet z językiem nie jest łatwo znaleźć pracę gdziekolwiek, poza sprzątaniem, kawiarnią czy farmą. Jak wszędzie, potrzebny jest networking, jak to się mówi” – ostrzegła.
W marcu ubiegłego roku Kanada dała Ukraińcom awaryjne pozwolenie na przyjazd do kraju, przy czym ci, którzy przyjeżdżają, a nie mają statusu stałego rezydenta lub uchodźcy, mogą pozostać przez trzy lata jako tymczasowi mieszkańcy.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.