Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    Zelenski..

    „Putin zapobiegł”. Pierwotny plan Zełenskiego ujawniony w USA

    21 marca 2023
    Burgerownia poznan

    Z poznańskiego Łazarza znika znana burgerowania. „Gwoździem do trumny stała się horrendalna podwyżka czynszu”

    21 marca 2023
    Sad

    Czy wydanie prawomocnego wyroku skazującego ma znaczenie dla losów sprawy cywilnej?

    21 marca 2023
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: kontakt@legaartis.pl
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Prawo co dnia»Wady i zalety pieczy naprzemiennej nad dzieckiem
    Prawo co dnia

    Wady i zalety pieczy naprzemiennej nad dzieckiem

    20 lutego 2023Brak komentarzy5 Mins ReadBy Daniel Głogowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    dziecko kontakty rodzina
    SC: pixabay
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Dość częstym pytaniem, jakie jest kierowane przez pary, które postanowiły się rozstać, jest opieka naprzemienna nad dzieckiem. Dziś postanowi Państwu przedstawić wady i zalety tego rodzaju sprawowania opieki nad dzieckiem przez rodziców, który z różnych przyczyn postanowili o rozstaniu.

    POLECAMY: Kontakty z dzieckiem mogą realizować także dziadkowie oraz inni krewni

    Kodeks rodziny reguluje instytucję opieki nad nieletnim, która polega na obowiązku sprawowania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz reprezentacji podopiecznego przez ustanowionego opiekuna. Opieka nie jest instytucją prawa rodzinnego, ale instytucją osobowego prawa cywilnego, a jej zakres uprawnień jest podobny do praw rodzicielskich. Dziecko nie może jednocześnie podlegać władzy rodzicielskiej i opiece, a potrzeba ustanowienia opieki pojawia się, gdy żaden z rodziców nie ma władzy rodzicielskiej lub gdy rodzice są nieznani. Pieczę sprawuje rodzic, a opiekę ustanawia sąd. Nie ma definicji pojęcia „pieczy naprzemiennej” w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, ale sąd rodzinny może orzec o ustanowieniu takiej opieki na podstawie art. 58 § 1a (w przypadku rozchodzących się małżonków) oraz art. 107 k.r.o. (jeżeli do orzekania dochodzi w późniejszym czasie). Przepis art. 58 k.r.o. był już dwukrotnie nowelizowany, a § 1a został dodany w 2008 r. i zmieniony w 2015 r.

    Nowelizacja art. 58 k.r.o. wprowadzona w 2015 roku precyzuje, że porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem powinno być zawarte w formie pisemnej. Jednak najważniejszą zmianą jest to, że nawet w przypadku braku porozumienia, sąd może pozostawić obu rodzicom pełną władzę rodzicielską, ograniczając ją tylko wtedy, gdy dobro dziecka wymaga tego. Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie dziecku wychowywania się przez oboje rodziców i utrzymywania z nimi kontaktów.

    Podsumowując, nowelizacja art. 58 k.r.o. wprowadziła konieczność zawierania porozumienia rodziców w formie pisemnej oraz umożliwiła pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej nawet w przypadku braku porozumienia. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie dziecku możliwości wychowania przez oboje rodziców i utrzymywania z nimi kontaktów. Jednocześnie należy zauważyć, że obecne brzmienie art. 58 k.r.o. budzi kontrowersje i jest krytykowane przez niektórych ekspertów, którzy uważają, że prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców może być sprzeczne z jego dobrem, szczególnie w przypadku rozwodu. W praktyce orzeczniczej model pieczy naprzemiennej rzadko jest stosowany przez sądy, które podchodzą do tego zagadnienia ostrożnie.

    W przepisach procesowych, tj. art. 582¹ k.p.c. oraz 598²² k.p.c., ustawodawca wskazuje na możliwość orzeczenia przez sąd pieczy naprzemiennej, czyli określenia przez sąd, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach. Dodatkowo, paragraf 4 do art. 582¹ został dodany ustawą z 25 czerwca 2015 r., która weszła w życie 29 sierpnia 2015 r. Przepisy te w zasadzie potwierdzają dopuszczalność orzekania pieczy naprzemiennej w oparciu o obowiązujące przepisy materialnoprawne.

    Opieka naprzemienna nad dzieckiem to rozwiązanie, które polega na tym, że opiekę nad dzieckiem dzielą między sobą dwie osoby – zazwyczaj rodzice. W praktyce oznacza to, że dziecko spędza na zmianę czas u jednego i drugiego z rodziców, a w międzyczasie ma swoje zajęcia, szkołę, przedszkole czy też inne formy opieki, np. u dziadków.

    Takie rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim dla dziecka, które może rozwijać się w obecności obu rodziców, zyskując dwie różne perspektywy i doświadczenia życiowe. Dla rodziców natomiast oznacza to możliwość dzielenia się odpowiedzialnością za wychowanie dziecka oraz dostosowania czasu opieki do swoich potrzeb i możliwości.

    PrawoCodnia 1

    Opieka naprzemienna nad dzieckiem wymaga od rodziców nie tylko dobrej komunikacji i współpracy, ale także elastyczności i umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Ważne jest również, aby rodzice dbali o to, żeby dziecko miało stabilne i bezpieczne środowisko, w którym się rozwija, niezależnie od tego, u którego z rodziców przebywa.

    Należy jednak pamiętać, że opieka naprzemienna nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdej rodziny. W przypadku konfliktów między rodzicami, problemów zdrowotnych czy innych trudności, może być konieczne szukanie innych form opieki nad dzieckiem.

    Mimo że opieka naprzemienna nad dzieckiem ma wiele zalet, to istnieją także pewne wady, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji o takim rozwiązaniu:

    1. Brak stabilizacji dla dziecka – ciągłe zmiany miejsca zamieszkania, szkoły czy przedszkola mogą wprowadzać niestabilność w życie dziecka i utrudnić mu adaptację do nowych sytuacji.
    2. Trudności w zapewnieniu spójnego systemu wychowawczego – rodzice w opiece naprzemiennej często mają odmienne poglądy na wychowanie dziecka, co może prowadzić do niejednolitego podejścia wobec niego.
    3. Potencjalne problemy z organizacją – opieka naprzemienna wymaga od rodziców dużej elastyczności i umiejętności koordynacji czasu, co w przypadku konfliktów lub braku porozumienia między nimi może prowadzić do problemów organizacyjnych.
    4. Koszty – opieka naprzemienna może być kosztowna, gdyż wymaga dwóch oddzielnych miejsc zamieszkania dla rodziców, wydatków na dodatkowe zajęcia i inne potrzeby dziecka.
    5. Możliwe konflikty – rodzice, którzy zdecydują się na opiekę naprzemienną, muszą utrzymywać dobre relacje, być w stanie współpracować i wypracowywać rozwiązania problemów. W przypadku, gdy relacje między nimi są napięte lub występują konflikty, opieka naprzemienna może być źródłem dalszych problemów.
    6. Trudności z dostępem do obu rodziców – w przypadku, gdy jedno z rodziców mieszka daleko od dziecka, a opieka naprzemienna jest wdrożona, to dziecko może mieć trudności z utrzymywaniem regularnego kontaktu z jednym z rodziców.

    Podsumowując, opieka naprzemienna nad dzieckiem ma wiele zalet, ale wymaga również elastyczności, współpracy i umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami ze strony rodziców. Ważne jest, aby rodzice przed podjęciem decyzji o takim rozwiązaniu dokładnie przeanalizowali jego wady i zalety i wybrali opcję, która będzie najlepsza dla ich dziecka.

    Często sytuacja wymaga analizy profesjonalisty, który oceni możliwości powodzenia ewentualnego powództwa, jak również wskaże możliwe scenariusze zakończenia postępowania sądowego. Mając na uwadze, że każdej sprawie rodzinnej towarzyszą emocje oraz nerwy spowodowane dużą zmianą w życiu, warto skorzystać z pomocy prawnika, który wyjaśni podstawy prawne i wskaże możliwe kierunki. 

    Celem niezwłocznego udzielenia pomocy prawnej w zakresie dotyczącym powyższego zagadnienia, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią również za pośrednictwem formularza ”porady  prawne online”.

    Lega artis aplikacja

    adwokat warszawa dziecko kontakt z dzieckiem lega artis legaartis opieka nad dzieckie piecza naprzemienna piecza naprzemienne porady prawne prawnik rodzinny prawnik warszawa prawnik żoliborz
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram

    Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

    Ostatnio DODANE

    Burgerownia poznan

    Z poznańskiego Łazarza znika znana burgerowania. „Gwoździem do trumny stała się horrendalna podwyżka czynszu”

    21 marca 20230
    Sad

    Czy wydanie prawomocnego wyroku skazującego ma znaczenie dla losów sprawy cywilnej?

    21 marca 20230
    Ukraina Uchodźcy

    Szczyt chamstwa! Matka usprawiedliwia zachowanie ukraińskich dzieci, które napluły w twarz polskiemu rówieśnikowi

    21 marca 20230
    banderowskie kolory w krakowie

    Banderowskie barwy na prowokacyjnym wiecu Ukraińców w Krakowie. „Policja” nie reaguje

    21 marca 20230

    Napisz Komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    Macron w golfir 1

    Ocena popularności Macrona spadła do ​​rekordowo niskiego poziomu

    21 marca 2023
    Zelenski 2

    „Hitler zrobił to samo”. Sieć była przerażona decyzją Zełenskiego

    20 marca 2023
    Flaga usa i ua

    „Zamknij się!” W USA senator wdał się w skandal z powodu słów o Ukrainie

    20 marca 2023
    google maps nawigacja timeline os czasu e1631429020927

    Używasz telefonu z nawigacją w samochodzie?! Policja rozpoczęła wlepiać spore mandaty

    20 marca 2023
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • Witold - Używasz telefonu z nawigacją w samochodzie?! Policja rozpoczęła wlepiać spore mandaty
    • Ciekawy - Używasz telefonu z nawigacją w samochodzie?! Policja rozpoczęła wlepiać spore mandaty
    • kp - Jak Moderna, Pfizer, bioNTech i AstraZeneca dorobiły się na „pandemii” Covid-19
    • kp - Pijany ksiądz doprowadził do kolizji drogowej. Kuria wydała oświadczenie
    • undoer - Zamierzają szczepić kobiety w ciąży. „Szczepionka ma zapobiec dziesiątkom tysięcy zgonów noworodków i martwych urodzeń”

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2023
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.