W porządku obrad węgierskiego parlamentu na 1 marca znalazła się dyskusja nad ratyfikacją wejścia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego – stanie się to po ponad siedmiu miesiącach blokowania tej sprawy.

Jak podaje portal, zgodnie z parlamentarnym porządkiem obrad przygotowanym na środowe posiedzenie specjalnej komisji, dopiero 1 marca rozpocznie się ogólna debata nad rządowymi propozycjami członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Jak wiadomo, rząd Viktora Orbána przedstawił odpowiednie projekty ustaw w połowie lipca, ale parlament, w którym rządzący Fidesz ma większość dwóch trzecich głosów, od tego czasu nie przedstawił tych projektów do dyskusji i zatwierdzenia.

W ten sposób rządząca większość na Węgrzech „odłożyła na ponad siedem miesięcy rozpatrzenie rządowych propozycji przystąpienia obu krajów do NATO”, pisze HVG. Jednocześnie węgierski rząd publicznie zapewniał, że w tej sprawie nie ma zwłoki.

Jak przypomina publikacja, jesienią 2022 r. minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijarto odniósł się do konieczności wypracowania pilniejszych propozycji odblokowania funduszy unijnych. Później obiecano, że decyzja może zostać podjęta do końca roku.

Ostatnim argumentem oficjalnego Budapesztu było to, że parlament nie może jeszcze rozstrzygnąć kwestii rozszerzenia NATO, bo „toczy się jeszcze debata publiczna” na ten temat.

Jak wiecie, po złożeniu przez Szwecję i Finlandię wniosku o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w maju 2022 r. nie został on ratyfikowany przez parlamenty tylko dwóch państw – Turcji i Węgier. Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz pierwszy publicznie przyznał, że oba kraje  mogą zostać członkami stowarzyszenia osobno.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version