Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, podpisał we wtorek deklarację przeciwdziałania antysemityzmowi, co stanowi pierwszy taki akt w Polsce. Uroczystość miała miejsce w Muzeum Żydów Mazowieckich, w ramach obchodów 82. rocznicy likwidacji płockiego getta przez Niemców.

POLECAMY: Kraków szaleje! »Żyd na szczęście« już nie przejdzie. Krakowski Emaus z zakazem sprzedaży takich figurek

Podczas podpisywania deklaracji, która zawierała tzw. roboczą definicję antysemityzmu opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz Pamięci o Holokauście, obecni byli m.in. wiceambasador Izraela w Polsce Shani Tayar, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski rabin Icchak Rapoport oraz przedstawiciele Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego na Europę Centralną wraz z dyrektorem dr. Sebastianem Rejakiem.

Szef Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego na Europę Centralną przypomniał, że Międzynarodowy Sojusz Pamięci o Holokauście opracował tzw. roboczą definicję antysemityzmu w 2016 roku. Organizacja ta zrzesza ponad 30 państw, w tym Polskę, będącą jednym z krajów założycieli. Definicję tę przyjęto w celu przeciwdziałania antysemityzmowi oraz jako formę pamięci o Zagładzie Żydów w Europie. Polska przyjęła tę definicję w 2021 roku.

Dyrektor Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego na Europę Centralną podkreślił, że tzw. robocza definicja antysemityzmu może i powinna być stosowana przez organy ścigania, policję, straż miejską, prokuraturę i sądy, a także w instytucjach edukacyjnych, w szkołach i na uczelniach wyższych. Definicja ta stanowi punkt odniesienia w przypadku pojawienia się niekorzystnego społecznie zachowania lub zjawiska, w celu umożliwienia oceny, czy jest to zachowanie negatywne czy nie.

W swojej wypowiedzi podkreślił również, że przyjęcie tzw. roboczej definicji antysemityzmu przez Płock jest wydarzeniem historycznym i ważnym dla całej Polski, ponieważ miasto to staje się pierwszym w kraju, które przyjęło taką deklarację. Rejak podkreślił, że przyjęcie tej deklaracji jest sygnałem dla całego społeczeństwa, że w Polsce nie ma i nie powinno być miejsca dla antysemityzmu i innych form nienawiści do drugiego człowieka.

Prezydent Płocka podkreślił, że inicjatywa przyjęcia deklaracji w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi wynika z troski o przyszłość miasta i całego kraju oraz potrzeby pielęgnowania pamięci o zagładzie Żydów. Dodał, że Płock przez wiele lat był miastem wielokulturowym, a społeczność żydowska była ważną częścią jego historii i dziedzictwa kulturowego. Przyjęcie deklaracji ma pomóc w budowaniu społeczeństwa opartego na wartościach tolerancji i szacunku dla innych kultur i wyznań.

Prezydent Nowakowski zwrócił uwagę, że sytuacja światowa jest trudna, a podpisanie deklaracji w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi jest ważne w tym kontekście. Nawiązał również do wojny na Ukrainie, która jest aktualnie jednym z największych konfliktów zbrojnych na świecie, a agresja Rosji ma również charakter ludobójstwa. W tym kontekście podpisanie deklaracji jest sygnałem, że w Polsce nie ma miejsca na nienawiść i agresję wobec innych narodów i grup społecznych, a tolerancja i poszanowanie dla praw człowieka są wartościami, które trzeba pielęgnować i bronić.

To bardzo ważne i symboliczne wydarzenie, które pokazuje, że społeczność płocka, bez względu na wyznanie czy religię, potępia antysemityzm i pamięta o ofiarach Holokaustu. Upamiętnienie ofiar na cmentarzu żydowskim, w miejscu gdzie spoczywają ofiary, jest szczególnie poruszające i ważne dla zachowania pamięci historycznej. Obecność przedstawicieli różnych wyznań pokazuje, że w walce z nienawiścią i przemocą ważne jest jednoczenie się w obronie wartości uniwersalnych, takich jak szacunek dla życia i godności każdego człowieka.

Ambasador Izraela wyraził dumę z podpisanej przez prezydenta Płocka deklaracji w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi, zaznaczając, że gdyby płoccy Żydzi byli świadkami tego wydarzenia, byliby dumni. Tayar podkreśliła, że to ważne wydarzenie dla całej Polski, ponieważ pokazuje, że w społeczeństwie polskim nie ma miejsca na antysemityzm i inne formy nienawiści. Wspólnie z prezydentem Płocka oddali hołd ofiarom Holokaustu i zapowiedzieli, że będą wspólnie działać na rzecz pamięci i dialogu międzykulturowego.

To ważne przypomnienie, że walka z antysemityzmem nie jest jednorazowym wyzwaniem, ale długotrwałym procesem, który wymaga zaangażowania i determinacji. Również uczczenie 75. rocznicy powstania państwa Izrael przypomina o ciągłej potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa i godności Żydom na całym świecie. Podpisana przez Płock deklaracja w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi jest ważnym krokiem w tym kierunku.

To prawda, że Płoccy Żydzi stanowili jedną z najstarszych społeczności żydowskich w Polsce. Żydzi osiedlili się w Płocku już w XII wieku, a w XIV wieku uzyskali od księcia płockiego Kazimierza III Starego przywilej wolnego osadnictwa i wyjątkowe prawa, w tym prawo do budowy synagogi. W XVIII wieku Żydzi stanowili już ponad połowę mieszkańców miasta. W okresie międzywojennym liczba ludności żydowskiej w Płocku wynosiła około 9 tysięcy osób. Jednak w czasie II wojny światowej niemal cała społeczność żydowska została wymordowana przez Niemców, a po wojnie nie powróciła już do miasta w takim samym wymiarze. Obecnie w Płocku mieszka niewielka społeczność żydowska.

Po wojnie tylko nieliczni Żydzi powrócili do Płocka. W 1946 roku w mieście mieszkało zaledwie 90 osób pochodzenia żydowskiego. W 1957 roku władze PRL wydały decyzję o zburzeniu zrujnowanej synagogi, co spotkało się z protestami mieszkańców Płocka. W 2002 roku na miejscu synagogi wmurowano kamień upamiętniający jej istnienie. Obecnie w Płocku nie ma stałej społeczności żydowskiej, ale co roku organizowane są uroczystości upamiętniające historię Żydów płockich.

W Płocku oebcnie działa Muzeum Żydów Mazowieckich, które mieści się w odrestaurowanej zabytkowej Małej Synagodze. Projekt ten został zrealizowany dzięki staraniom Stowarzyszenia Synagoga Płocka, które zostało założone przez mieszkańców miasta i skupia w swoich szeregach lokalnych społeczników, przedsiębiorców i ludzi kultury. Koszt inwestycji wyniósł ponad 8 mln zł, z czego około 7 mln zł zostało sfinansowane ze środków unijnych. Muzeum organizuje wystawy czasowe, koncerty, prelekcje oraz publikuje materiały wydawnicze. Funkcjonuje jako oddział płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Mała Synagoga w Płocku, która została odrestaurowana przez Stowarzyszenie Synagoga Płocka, jest jednym z niewielu zachowanych zabytków żydowskiej kultury na Mazowszu. Obecnie służy jako siedziba Muzeum Żydów Mazowieckich, którego główną ekspozycję stanowi multimedialna prezentacja historii i kultury mazowieckich Żydów. Placówka organizuje także różnego rodzaju wystawy, koncerty, prelekcje i prowadzi działalność wydawniczą. Muzeum Żydów Mazowieckich działa jako oddział płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Stowarzyszenie Synagoga Płocka ma plany odnowienia cmentarza żydowskiego w Płocku, który istnieje od połowy XIX wieku. Podczas II wojny światowej większość nagrobków została zniszczona przez Niemców, pozostało tylko kilkanaście, w tym także z okresu po 1945 r. Na cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu, który został wzniesiony w 1949 r. i na którym pierwotnie widniał napis w języku hebrajskim: „Po Nich Ja Płaczę”. Stowarzyszenie planuje dokonać renowacji cmentarza, aby uczcić pamięć zamieszkałych tu przed wojną Żydów oraz zwiększyć świadomość mieszkańców Płocka na temat historii tej społeczności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

2 komentarze

  1. A co z antypolonizmem, bo z tym spotykam się niemal codziennie ? Jesteśmy dyskryminowani we własnym kraju, natomiast obcym stwarza się specjalne przywileje i ochronkę

Napisz Komentarz

Exit mobile version