W związku z długotrwałymi groźbami karalnymi skierowanymi w kierunku prezydenta Wałbrzycha i innych urzędników miejskich wprowadzono ograniczenia w swobodnym dostępie do urzędu. Teraz wymagane jest wcześniejsze umówienie wizyty, a na wejściu czuwa strażnik miejski, aby zapewnić porządek.
Urząd Miejski w Wałbrzychu wydał komunikat, informujący o wprowadzeniu ograniczeń w dostępie do ratusza. W uzasadnieniu podano, że decyzja ta została podjęta z powodu ponawianych od wielu miesięcy gróźb karalnych skierowanych w kierunku prezydenta Romana Szełemeja oraz innych urzędników miejskich. Dodatkowo, istnieją także groźby związane z podłożeniem ładunków wybuchowych.
„Interesanci proszeni są o umawianie się wcześniej lub wskazywanie konkretnego pracownika celem załatwienia sprawy urzędowej. Porządku przy wejściu pilnuje strażnik miejski i pracownik portierni. W ten sposób chcemy uniknąć obecności w ratuszu osób przypadkowych, które mogłyby zakłócać pracę urzędu” – czytamy w oświadczeniu.
Przedstawiciele wałbrzyskiego magistratu przyznają, że podobne ograniczenia w dostępie do ratusza już wcześniej obowiązywały, ale nie były dotychczas egzekwowane w sposób rygorystyczny. Jednak w ostatnich dniach pojawiły się próby wtargnięcia do urzędu, co zmusiło ich do bardziej uważnego stosowania tych obostrzeń.
Pierwsze groźby w kierunku prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja pojawiły się po tym, gdy Rada Miasta Wałbrzycha pod koniec kwietnia 2021 roku przyjęła jego inicjatywę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście. Jak informował wówczas rzecznik wałbrzyskiego magistratu, Edward Szewczak, skala groźb była olbrzymia. W odpowiedzi na to prezydent otrzymał policyjną ochronę.
Ograniczenia wejścia do urzedy – co na to mówi prawo
Polskie prawo zawiera wiele przepisów dotyczących ograniczeń wejścia do urzędu. Wszystkie te przepisy są zawarte w ustawach, które regulują różne dziedziny życia społecznego i gospodarczego.
Ograniczenia wejścia do urzędu wynikają przede wszystkim z potrzeby ochrony bezpieczeństwa pracowników urzędu oraz osób korzystających z jego usług. W związku z tym, polskie prawo przewiduje, że osoby, które chcą wejść do urzędu, muszą przestrzegać określonych zasad.
Przede wszystkim, osoby wchodzące do urzędu muszą poddać się kontroli bezpieczeństwa. Oznacza to, że muszą przeprowadzić kontrolę osobistą, tj. przepakować swoje przedmioty, usunąć z siebie metalowe przedmioty, takie jak klucze, monety czy telefony komórkowe, oraz poddać się badaniu metalowemu. Kontrola ta ma na celu wykrycie niebezpiecznych przedmiotów, takich jak noże czy broń palna, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu osób przebywających w urzędzie.
Ponadto, osoby wchodzące do urzędu muszą przestrzegać określonych zasad dotyczących zachowania się wewnątrz budynku. Przede wszystkim, muszą zachować spokój i kulturę osobistą, a także przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad, pracownicy urzędu mają prawo zwrócić uwagę na takie zachowanie oraz wyprosić osobę z budynku.
W przypadku osób, które nie przestrzegają tych zasad, polskie prawo przewiduje sankcje. Osoby, które naruszają przepisy dotyczące bezpieczeństwa w urzędzie, mogą zostać ukarane grzywną lub nawet pozbawione wolności. Ponadto, urzędnicy mają prawo zwrócić uwagę na takie zachowanie oraz wyprosić osobę z budynku.
Warto podkreślić, że ograniczenia wejścia do urzędu mają na celu przede wszystkim ochronę bezpieczeństwa pracowników oraz innych osób przebywających w budynku. Dlatego też, należy przestrzegać przepisów dotyczących wejścia do urzędu oraz zachowania się wewnątrz niego.