Portal Politico donosi, że Polska i państwa bałtyckie dążą do rozszerzenia sankcji na krewnych i osoby związane z rosyjskimi biznesmenami, którzy są objęci sankcjami Unii Europejskiej. Jednakże Węgry sprzeciwiają się temu pomysłowi – tak wynika z informacji przekazanych przez kilku unijnych dyplomatów, którzy woleli zachować anonimowość.
POLECAMY: Von der Leyen: Zachód przygotowywał sankcje wobec Rosji dwa miesiące przed operacją wojskową
Aktualnie, UE może nałożyć sankcje na „wiodących przedsiębiorców działających w Rosji” przez zamrożenie ich aktywów i nałożenie zakazu wydawania wiz. Według propozycji Polski i państw bałtyckich, definicja ta miałaby zostać rozszerzona o krewnych i osoby związane, które czerpią korzyści z relacji z tymi biznesmenami.
POLECAMY: New York Times przyznał, że antyrosyjskie sankcje Zachodu są porażką
W wyniku eskalacji konfliktu na Ukraine, Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje na ponad 1,4 tysiąca Rosjan, w tym wielu rosyjskich oligarchów. Według projektu dokumentów, kolejny pakiet unijnych sankcji mógłby objąć 96 kolejnych osób. Rozszerzenie sankcji na członków rodzin oligarchów i ich współpracowników umożliwiłoby nałożenie sankcji na tysiące innych osób bez konieczności udowadniania, że bezpośrednio zaangażowane są w wojnę na Ukrainie lub działają na korzyść gospodarczą Rosji.
POLECAMY: Orban wezwał UE do walki z inflacją, a nie z Rosją
Ze względu na wątpliwości niektórych państw członkowskich, eksperci prawni zostali zaangażowani w tworzenie nowej listy sankcji. Jednak na spotkaniu, na którym dyskutowano o kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej, Węgry sprzeciwiły się takiemu rozwiązaniu – tak informują dyplomaci. Węgry argumentowały, że to nie jest część dziesiątego pakietu sankcji.
Ponadto, Węgry naciskały na usunięcie czterech osób z istniejącej już listy sankcji, jednak nie ujawniono, kogo Budapeszt chciałby zwolnić z represji.
Sankcje podlegają przeglądowi co sześć miesięcy, jednak dotychczas była to formalność. Teraz Węgry wykorzystują tę rewizję jako lewarek, naciskając na usunięcie czterech konkretnych osób z istniejącej już listy sankcji UE, zanim zgodzą się na przedłużenie sankcji dla wszystkich osób na liście. Dyplomaci ostrzegają, że jeśli Węgry zablokują przedłużenie i odmówią kompromisu, wszystkie 1,4 tysiąca osób zostanie usuniętych z listy sankcji.
Węgry wykazują sprzeciw wobec sankcjonowania personelu pracującego w sektorze jądrowym, co może być powiązane z ich planami rozwoju energetyki jądrowej. Węgierski urzędnik odrzuca także propozycję krajów bałtyckich i Polski dotyczącą sankcjonowania członków rodzin oligarchów i ich współpracowników. Węgry argumentują, że nie jest to częścią dziesiątego pakietu sankcji UE, co może sugerować, że chcą ograniczyć skalę sankcji w celu ochrony swoich interesów gospodarczych i politycznych.
UE planuje przyjąć dziesiąty pakiet sankcji przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę w piątek. Jednakże, ze względu na sprzeciw Węgier w kwestii skreślenia czterech osób z listy sankcyjnej oraz ich opór wobec sankcjonowania personelu pracującego w sektorze jądrowym, nie jest pewne, czy uda się osiągnąć konsensus i przyjąć pakiet sankcji przed tą datą. Każdy kraj UE ma prawo weta w sprawie nowych sankcji, co oznacza, że przyjęcie pakietu wymaga jednomyślności państw członkowskich.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.