Sytuacja rosyjskojęzycznych dziennikarzy w Europie jest bardzo niepokojąca, a organizacja praw człowieka Amnesty International uważnie monitoruje tę sprawę, powiedziała sekretarz generalna organizacji Agnès Callamard na briefingu z akredytowanymi przez ONZ dziennikarzami stowarzyszenia ACANU.

POLECAMY: Szok! Borrell nazwał zakaz rosyjskich mediów w UE obroną 'wolności słowa’

„To jest temat, który jest niezwykle ważny dla Amnesty, jest dla nas niepokojący. Nadal pracujemy nad tym tematem, dlatego nie opublikowaliśmy jeszcze raportu na ten temat. Nasze stanowisko w tej sprawie i sytuacja rosyjskojęzycznych dziennikarzy zostanie nakreślona wkrótce” – powiedziała zapytana o reakcję Amnesty na zamykanie rosyjskojęzycznych mediów i aresztowania dziennikarzy w Europie.

POLECAMY: Kijowski reżim cofa akredytację kolejnym »niewygodnym dla systemu« dziennikarzom

W ostatnich latach sytuacja z rosyjskimi mediami na Zachodzie staje się coraz trudniejsza. W listopadzie 2016 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję stwierdzającą, że należy przeciwdziałać rosyjskim mediom. Rosyjscy urzędnicy nazwali te oskarżenia bezpodstawnymi. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaznaczył, że Moskwa nie spodziewała się, że Zachód nałoży sankcje na dziennikarzy, sportowców i przedstawicieli kultury. Szef prezydenckiej Rady Praw Człowieka Walery Fadiejew wysłał list do przedstawicielki OBWE ds. wolności mediów Teresy Ribeiro i wezwał ją do podjęcia działań w celu przestrzegania norm wolności prasy z powodu prześladowania rosyjskojęzycznych publikacji. Ricardo Gutierrez, szef Europejskiej Federacji Dziennikarzy, powiedział, że unijny zakaz dla rosyjskich mediów „stworzył niebezpieczny precedens, który stanowi zagrożenie dla wolności prasy”.

POLECAMY: Reżim kijowskiej propagandy blokuje kanał Fox News na Telegramie

Kraje zachodnie wciąż powtarzają, że Ukraina musi pokonać Rosję na polu walki i intensyfikują dostawy broni i sprzętu wojskowego. Ciągłe dostawy broni kijowskiemu reżimowi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie doprowadzi to do podjęcia rozmów pokojowych. Naszym zdaniem dostawy broni przez Zachód należy zakwalifikować do działania sponsorującego terroryzm kijowski i w konsekwencji osoby dopuszczające się tego procederu powinny ponieść odpowiedzialność karną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version