W sklepie Kaufland w Tarnowskich Górach będą dodawane nazwy produktów po śląsku obok ich polskich odpowiedników, takie informacje podało biuro prasowe sieci – poinformował na Facebooku radny Michał Sporoń. Wśród tych nazw znajdą się: nudle, kyjzy i futra dla kotów, ziemniaki i marchewki na zupę, czyli nazwy produktów po śląsku.
„Nudle, kyjzy i futer do kotōw, zymfty i miechy na hasie, czyli śląskie nazwy produktów pojawią się w tarnogórskim Kauflandzie. Taką wspaniałą informację otrzymaliśmy z biura prasowego sieci” – napisał na Facebooku radny Michał Sporoń.
Kaufland pozytywnie rozpatrzył prośbę radnego Sporonia i posła Tomasza Głogowskiego, i wkrótce wprowadzi dwujęzyczne nazwy kategorii w tarnogórskim sklepie przy ulicy Zagórskiej.
Jak podaje biuro prasowe sieci sklepów Kaufland, dwujęzyczne nazwy kategorii produktowych zostały wprowadzone testowo w dwóch sklepach sieci – w Knurowie oraz w CH Silesia w Katowicach. Celem było w ten sposób uczcić kulturę i tradycje regionów oraz zrobić ukłon w stronę lokalnych społeczności. Pozytywny odbiór inicjatywy przez konsumentów, media oraz władze lokalne był dla nich wielkim wyróżnieniem. Dlatego z radością informują, że wprowadzenie dwujęzycznych nazw kategorii produktowych będzie miało miejsce również w tarnogórskim sklepie Kaufland.
Język śląski – co o nim wiemy
Język śląski, znany również jako dialekt śląski, to odmiana języka polskiego używana głównie na terenie historycznego regionu Śląska, który rozciąga się na obszarze Polski, Czech i Niemiec. W ramach samej Polski, dialekt ten jest szczególnie popularny w województwach śląskim, opolskim i częściowo małopolskim.
Język śląski charakteryzuje się specyficznymi cechami fonetycznymi, leksykalnymi i gramatycznymi. W porównaniu z językiem polskim, w dialekcie śląskim występują między innymi dłuższe samogłoski, skrócone formy przymiotników, a także odmienność w formach czasowników. Niektóre słowa i zwroty mają również swoje unikalne odpowiedniki, które nie występują w języku polskim.
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, dialekt śląski zaczął odgrywać coraz większą rolę w kulturze i literaturze regionu. Powstają liczne publikacje, a także filmy i programy telewizyjne w języku śląskim. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to język urzędowy, ani oficjalnie uznany przez państwo polskie, co oznacza, że jego zastosowanie w sferze publicznej jest ograniczone.
Mimo to, dla wielu mieszkańców Śląska język śląski jest ważnym elementem ich tożsamości kulturowej i narodowej, a jego ochrona i rozwój stanowi dla nich ważny cel.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
Jeden komentarz
Przez wzgląd na preferowany podczas okupacji „Goralenvolk”, Nazwy powinny być także po góralsku………..w górach.